Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Centralny odkurzacz może wydawać się zbędnym luksusem, jednak Ci, którzy poznali jego zalety wiedzą, że to po prostu praktyczne urządzenie. Choć ta instalacja ta nie jest u nas jeszcze standardem, na pewno nie powinno jej zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.

Odkurzacz centralny, inaczej jednostka centralna, to urządzenie o dużej mocy, montowane najczęściej w garażu, połączone z pomieszczeniami systemem rur ukrytych w ścianach. Projekt instalacji – w tym także dobór wszystkich jej składowych elementów – warto zamówić już na etapie projektowania domu, w firmie sprzedającej odkurzacze centralne. Fachowiec rozplanuje i wyznaczy optymalną trasę rur i lokalizację gniazd ssawnych oraz dopasuje rodzaj i moc jednostki centralnej. Na przeprowadzone prace udzieli gwarancji i wykona testy szczelności.

Dlaczego warto?

System centralnego odkurzania nie jest tani, lecz jeśli poszczególne elementy właściwie się dobierze, a potem fachowo zamontuje, będzie to rentowna inwestycja, ponieważ:

 

- zapewni niezwykle komfortowe sprzątanie, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań;
- opróżnianie pojemnika na śmieci jest rzadsze;
- odkurzanie nie powoduje wzbijania kurzu, a instalacja, wbrew obiegowej opinii, jest czysta. Prędkość przepływu powietrza przez rury wynosi ponad 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek. Zresztą powietrze z systemu i tak nie jest wpuszczane do wnętrza domu, lecz po wstępnym przefiltrowaniu wydmuchiwane na zewnątrz. Dzięki temu odkurzanie nie powoduje ruchu powietrza w pomieszczeniach, co szczególnie liczy się w domach alergików;
- odkurzacz ma dużą siłę ssania, a ze względu na jego lokalizację w garażu, pracy silnika nie słychać. W tradycyjnych odkurzaczach przenośnych priorytetem są natomiast małe wymiary, niewielka masa oraz cicha praca, co przekłada się na efektywność. W urządzeniu centralnym bez problemu można zastosować silnik o wysokiej mocy i duży wentylator.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam (Electrolux)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".