Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja alarmowa

System alarmowy jest jednym z elementów ochrony przed włamaniem. Uzupełnia on mechaniczne zabezpieczenia budynku, takie jak drzwi, okna czy rolety o podwyższonej odporności na włamanie. Obecnie założenie nieskomplikowanej instalacji alarmowej w niewielkim domu kosztuje ok. 1500 zł. Większość właścicieli nowych budynków układa więc przewody do instalacji razem z elektryką, traktując ją jako niezbędną. Na bezpieczeństwie domowników i dorobku życia nie warto bowiem oszczędzać.

Głównym zadaniem instalacji alarmowej jest sygnalizacja dźwiękowa i/lub świetlna informująca o wtargnięciu włamywaczy na posesję lub do domu. Jeśli alarm połączony jest z firmą monitorującą, o incydencie powiadamia też centralę. Często sam fakt posiadania alarmu i widocznej z zewnątrz syreny alarmowej, zamontowanej na elewacji, odstrasza potencjalnych złodziei, którzy kalkulują ryzyko i zdecydowanie rzadziej decydują się na włamanie do takiego domu.

Podział na strefy ochrony

Dobór systemu ochrony uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim musimy określić, jaki obszar będzie objęty kontrolą dostępu, kto podejmie interwencję w razie wywołania alarmu i jakie dodatkowe funkcje ma pełnić taka instalacja.

 

Strefy ochrony mogą dotyczyć posesji na zewnątrz budynku lub jego wnętrza, bądź oba systemy mogą wzajemnie się uzupełniać. Warto jednak pamiętać, że im obszar chroniony jest bardziej rozbudowany, tym większe prawdopodobieństwo wywoływania fałszywych alarmów.

 

W domach jednorodzinnych decydujemy się najczęściej na zamontowanie wewnętrznej instalacji alarmowej, która przy doborze odpowiednich czujek i prawidłowym ich rozmieszczeniu zapewnia wysoki stopień ochrony, przy niewielkim zagrożeniu występowania fałszywych alarmów. Jednak taki system nie reaguje z dostatecznym wyprzedzeniem przy próbie wtargnięcia do domu, co nawet w razie niepowodzenia włamania może powodować pewne szkody, np. w postaci wybitego okna czy uszkodzonych zamków drzwi. W rejonach szczególnie zagrożonych na włamania „nieprofesjonalne” połączone niekiedy z wandalizmem, warto zdecydować się również na zewnętrzną strefę ochronną, której naruszenie uruchamiałoby wewnętrzny alarm.

Cezary Jankowski
fot. Nice

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".