Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Meble ogrodowe

W Polsce biesiadowanie ma długą tradycję, lubimy spotkać się przy grillu lub ognisku. W miesiącach letnich to właśnie taras z wygodnymi meblami ogrodowymi lub altana obrośnięta pnączami skupia życie rodzinne i towarzyskie. Warto zatem włożyć nieco wysiłku w ciekawe urządzenie tej przestrzeni.

Mała architektura – czyli główne elementy wyposażenia ogrodu

Ogrodowe budowle i akcesoria służą wygodzie użytkowników, zdobią ogród, a niekiedy pomagają w modelowaniu terenu, umacniając skarpy. Mają wspólną nazwę – mała architektura. Określenie to najczęściej stosuje się w odniesieniu do altan, pergoli, trejaży, mostków, murków i kaskad, ale dotyczy ono także oczek wodnych i strumyków, grilli stacjonarnych, rzeźb, latarni, ławek, a nawet nawierzchni utwardzonych. Popularne są gotowe produkty systemowe, kupowane w supermarketach budowlanych czy centrach ogrodniczych – umożliwiają szybkie wykonanie małej architektury z oszlifowanych i zaimpregnowanych elementów, gotowych do montażu za pomocą dołączonych gwoździ czy wkrętów.

 

Altany i pawilony
Altany pełnią rolę pokoju na świeżym powietrzu – można wstawić do nich meble, spożywać posiłki i wypoczywać wśród roślin, niezależnie od pogody. Są to budowle o lekkiej konstrukcji, najczęściej drewniane z ażurowymi ścianami, obrośnięte pnączami. Mogą być też częściowo murowane i mieć solidny fundament, drzwi wejściowe i oszklone okna. Dach bywa płaski (najprostszy do wykonania, ale niezbyt efektowny), dwuspadowy albo sześciospadowy (gdy podstawą altany jest sześciokąt). Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje gotowych altan – w pełni ażurowe lub przypominające małe domki.

 

Uproszczoną formą altany jest pawilon ogrodowy – konstrukcja wolno stojąca, nieprzytwierdzona na stałe do podłoża. Głównym elementem tej budowli są zwykle kratownice drewniane, na których wspiera się lekkie zadaszenie.

Małgorzata Kolmus
fot. Praktiker

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".