Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Posadzki

Podczas wybierania materiałów do wykończenia posadzek, właścicieli domów czeka nie lada zadanie. Nie dlatego, że brakuje materiałów, lecz właśnie dlatego, że jest ich obecnie tak wiele. Warto dobierać je w taki sposób, żeby oprócz walorów estetycznych, harmonizujących z architekturą i wystrojem budynku, były trwałe, funkcjonalne oraz praktyczne w użytkowaniu. Swoje decyzje, dotyczące wykończenia posadzek, skomentowało dla nas kilku rozmówców.


Jakość i komfort użytkowania posadzek domowych wynika z materiału, jaki wybiorą właściciele, jak również z wiedzy i staranności wykonawców. Również tych, którzy we wcześniejszych etapach budowy przygotowywali podkład pod posadzkę. Jest ona bowiem jedynie zewnętrzną warstwą wielowarstwowej konstrukcji (ułożonej na gruncie i na stropie budynku), ogólnie nazywanej podłogą, a składającej się z materiałów izolacyjnych oraz wylewek.

 

Z ułożeniem wykończenia czeka się na odpowiedni moment. Posadzki ceramiczne można wykonywać po zakończeniu mokrych prac na budowie (wylewek i tynków), posadzki z drewna i paneli podłogowych – dopiero po malowaniu ścian. Niezachowanie reżimów technologicznych grozi wchłonięciem przez materiały posadzkowe wilgoci z budynku, a wskutek tego ich odkształceniem się albo odspojeniem od podkładu.

KONSTRUOWANIE PODŁOGI

Układ warstw podłogi ustala się w związku z rodzajem stropu, izolacji oraz zewnętrznej posadzki. W przypadku podłóg na gruncie, wewnątrz ścian fundamentowych zwykle układa się na dole warstwę piasku, na niej stabilizującą warstwę betonu (8–10 cm), izolację przeciwwilgociową z folii lub papy, ocieplenie ze styropianu (10–20 cm), następnie folię izolacyjną i podkład (jastrych). Konfiguracja warstw podłogi na żelbetowym i drewnianym stropie zależy m.in. od konieczności wygłuszenia (wełną mineralną lub styropianem akustycznym) oraz wyrównania poziomu podłóg.

 

Podkład
Tworzy warstwę bezpośrednio stykającą się z posadzką, dlatego powinien być równy, a jeśli planuje się nad nim cienkie materiały posadzkowe – równy i gładki. Podkład wylewany (jastrych) układa się na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych i anhydrytowych. Na izolacjach cieplnych i akustycznych powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm. Podkład z umieszczoną w nim instalacją ogrzewania podłogowego musi być odpowiednio grubszy oraz zawierać domieszkę tzw. plastyfikatorów. Taki podkład formuje się jako warstwę pływającą, czyli oddzieloną taśmą izolacyjną od ścian i elementów konstrukcyjnych budynku. Podkład prefabrykowany (suchy jastrych) wykonuje się z płyt: wiórowych, gipsowych, anhydrytowych, gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych. Szczególnie nadaje się na stropy drewniane, bo ma nieduży ciężar. Podkład z płyt gipsowo-włóknowych można od razu kupić z fabrycznie zespolonymi warstwami izolacji akustycznej albo izolacji termicznej. Płyty mają wyprofilowane brzegi (na wpust i pióro, albo na zakład), co ułatwia i przyspiesza prace montażowe.

Lilianna Jampolska
fot. Parkiety Kaźmierczak

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".