Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Zdaniem ekspertów w dziedzinie energii słonecznej, korzystanie w naszym kraju z kolektorów jest uzasadnione, ponieważ latem mogą w 100% pokryć zapotrzebowanie na c.w.u., a jesienią i wiosną nawet w około 50–60%. Tylko w zimie ich efektywność spada do około 20%. O założeniu instalacji solarnej powinni pomyśleć ci właściciele domów, którzy zużywają dużą ilość ciepłej wody. Instalację z kolektorami mogą również wykorzystać do wstępnego ogrzania wody w układzie grzewczym. Część naszych rozmówców zamontowała absorbery płaskie, część próżniowe rurowe. Oto jak oceniają swoje instalacje solarne.


W gospodarstwie domowym, instalację solarną najczęściej wykorzystuje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ma to ekonomiczne uzasadnienie, ponieważ w lecie, kiedy zużywa się najwięcej ciepłej wody do mycia, kąpieli i sprzątania, kolektory za darmo ogrzewają wodę. Instalacja z solarami szybciej się amortyzuje i daje większe oszczędności, jeśli służy również do ogrzewania wody w przydomowym basenie (wewnątrz albo na zewnątrz), albo do wspomagania ogrzewania budynku. Oczywiście, w zimie w naszej strefie klimatycznej kolektory nie ogrzeją samodzielnie obiektu, jednak nawet wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. skutecznie obniża koszty jej podgrzewania przez kocioł. W lecie natomiast trudno nie docenić szansy podgrzania wody w basenie darmową energią, pochodzącą od słońca, do temperatury komfortowej dla kąpiących się, czyli do 28–30°C.

 

Montując kolektory słoneczne, należy dopasować ich rodzaj do funkcji, jakie mają spełniać. Ponadto ważna jest: powierzchnia paneli (jeśli np. oprócz przygotowania c.w.u. mają wspierać system grzewczy, musi być odpowiednio większa), kąt nachylenia, orientacja względem stron świata, wielkość zasobnika na c.w.u. (którą dobiera się m.in. do liczby użytkowników ogrzanej wody). Ponieważ instalacja solarna nadal nie jest tania, warto ubiegać się o dotację zbiorową z funduszy unijnych albo do końca 2014 r. o dopłatę NFOŚiGW do kredytu dla inwestorów indywidualnych.

ELEMENTY INSTALACJI SOLARNEJ

Podstawową rolą specjalisty od instalacji solarnych jest skonfigurowanie pasującej do danego domu wielkości kolektorów (czyli absorberów energii słonecznej) i reszty urządzeń w tym układzie. Chodzi głównie o to, żeby latem użytkownicy nie borykali się z problemem odbioru nadmiaru ciepła w tej instalacji, natomiast mieli z niego możliwie największy pożytek wiosną i jesienią.

Lilianna Jampolska
fot. Ariston

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".