Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Mostki cieplne

Dla wielu osób wysokość rachunków za ogrzewanie okazuje się bardzo przykrym zaskoczeniem. Zgodnie z projektem oraz świadectwem energetycznym, straty ciepła powinny być znacznie mniejsze. Skąd w takim razie różnica? Bardzo często przyczyną są mostki termiczne.

Mostki, czyli co?

Mostki termiczne to słabe miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku. Słabe oczywiście w sensie cieplnym – straty ciepła przez ściany, dach czy podłogę są w tych obszarach szczególnie duże. Trzeba od razu zauważyć, że pojęcie mostka cieplnego zawsze jest względne, to po prostu miejsce gorsze niż jego otoczenie. Wyobraźmy sobie dla przykładu żelbetowe nadproże okienne, osłonięte termoizolacją. Ma ono ostatecznie współczynnik przenikania ciepła U = 0,25 W/(m2·K), czyli dokładnie tyle, ile wymagają obowiązujące przepisy dla ścian zewnętrznych. W standardowym domu nie jest to więc mostek cieplny. A w domu energooszczędnym, w którym współczynnik U ścian obniżono do 0,10? W takiej sytuacji to samo nadproże trzeba traktować jako mostek cieplny.

 

Na powyższym przykładzie widać, że mostki cieplne są znacznie poważniejszym problemem w nowych, dobrze izolowanych domach, niż w starych, o bardzo słabym ociepleniu. Przy marnej izolacji i dużym zużyciu ciepła, mostki nie są zbyt odczuwalne, bo odpowiadają za niewielki procent całego zapotrzebowania. Z kolei w bardzo energooszczędnym domu, dodatkowe 2–3 kW mocy grzewczej, potrzebne na pokrycie strat powodowanych przez mostki, to naprawdę dużo, np. 30% całego zapotrzebowania.

 

W praktyce nie ma domów zupełnie wolnych od mostków termicznych. Ich liczbę oraz wpływ na ciepłochronność obiektu można jednak znacznie ograniczyć.

Jarosław Antkiewicz
fot. Oknoplus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".