Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie domu

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji. Wszystkie istotne decyzje powinny zostać podjęte jeszcze na etapie przygotowania inwestycji, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, ponieważ z tego, jaki system grzewczy wybierzemy, wynikają wymagania wobec wielkości i umiejscowienia kotłowni, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.


Projekt instalacji grzewczej zasadniczo ma być zawarty w projekcie budowlanym, jednak w praktyce zwykle okazuje się to fikcją. Po pierwsze – bardzo często ogranicza się on do opisu w rodzaju: Przygotowanie wody do c.o. i c.w.u. – kocioł gazowy 19 kW z zasobnikiem, ogrzewanie parter – podłogowe, piętro – grzejnikowe ścienne. Po drugie – tak to już często bywa, że na etapie wyboru projektu inwestorzy kierują się głównie urodą domu, a dopiero potem przychodzi czas na dostosowanie go do rzeczywistych warunków w miejscu budowy i możliwości finansowych. Nierzadko kończy się to tym, szczególnie w przypadku budowy systemem gospodarczym, że autorem projektu instalacji grzewczej jest po prostu wykonujący ją hydraulik. Jeśli ma on odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to w porządku.

 

Niestety, nie jest to regułą. Warto więc w tym miejscu wspomnieć, że wsparcie w zakresie doboru rozwiązań technicznych i urządzeń, również dla inwestorów indywidualnych, oferują właściwie wszyscy liczący się producenci i dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Jest to pomoc bezpłatna w tym sensie, że jeśli zdecydujemy się np. na system ogrzewania podłogowego firmy X, to wraz z kompletem materiałów do jego wykonania otrzymamy szczegółowy projekt techniczny instalacji w konkretnym budynku. Firmy sprzedające kotły c.o. czy materiały do podłogówki bez problemu wskażą też instalatorów gwarantujących właściwe przeprowadzenie robót.

Adam Jamiołkowski
fot. Junkers (Robert Bosch)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".