Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja wodna i kanalizacyjna

Budowa i stopień skomplikowania domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej zależą przede wszystkim od upodobań przyszłych mieszkańców domu i możliwości inwestora. Rzecz całą należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu, ale – jeśli chcemy uniknąć denerwujących niedoróbek lub kosztownych przeróbek – aktywny nadzór inwestorski i ścisła współpraca z wykonawcą są niezbędne na każdym etapie prac: od przygotowania projektu aż po tzw. biały montaż.


Wymagania wobec domowej instalacji wodno- kanalizacyjnej zmieniały się w ostatnich latach bardzo szybko. Dziś chyba nikogo nie zadowoli już dawny standard w postaci zlewozmywaka w kuchni i tylko jednej łazienki z toaletą. Coraz częściej spotyka się realizacje, w których w łazienkę wyposażona jest każda sypialnia, a nawet pokoje gościnne. Normą jest wykonywanie przyłączy dla pralek i zmywarek, wydzielonych pralni, punktów sanitarnych przy kotłowniach i w garażach, a w tych ostatnich montuje się rzecz niedawno jeszcze w Polsce niemal niestosowaną w budownictwie jednorodzinnym – kratki ściekowe w podłodze, zapobiegające tworzeniu się kałuż ze śniegu przyjeżdżającego zimą na aucie. Rur i rurek wciąż przybywa, co sprawia, że prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji przestaje być rzeczą prostą.

Zacznijmy od źródła

Ze studni czy z wodociągu?
Jak to zwykle przy pracach budowlanych bywa, na wiele bardzo istotnych pytań trzeba odpowiedzieć sobie już na etapie projektowania domu. Pytanie pierwsze: skąd dostarczana będzie woda – z własnej studni czy z wodociągu? Wprawdzie kształt wewnętrznej instalacji wodociągowej jest od tej kwestii niezależny, ale jeśli korzystać będziemy z własnego ujęcia, to w określonym pomieszczeniu w piwnicy lub na parterze (np. w kotłowni) przewidzieć trzeba miejsce (co najmniej 2–3 m2) na pompę i zbiornik wody. Lokalizację tę należy starannie przemyśleć, i to z kilku względów.

 

Pomieszczenie, w którym instalujemy tzw. zespół hydroforowy nie powinno w żadnym wypadku przylegać do sypialni, bowiem odgłosy pracującej pompy – jakby jej starannie nie wyciszać – i tak będą uciążliwe.

 

Jeśli w przewidywalnej przyszłości możliwe będzie podłączenie domu do sieci wodociągowej, pompa i zbiornik winny być usytuowane tak, by wykonanie ewentualnego zewnętrznego przyłącza wodociągowego było w miarę niekłopotliwe (i nie zrujnowało zagospodarowanej już działki). Pamiętać przy tym trzeba, że zakład wodociągowy będzie wymagał swobodnego dostępu do wodomierza, nawet jeżeli będzie to (coraz częściej) licznik odczytywany zdalnie (drogą radiową).

Adam Jamiołkowski
fot. Armatura Kraków

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".