Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzamy się z żoną do budowy domu. Wstępną koncepcję mamy już w głowie, znajomy architekt podjął się wykonania projektu. Mamy jednak wątpliwości dotyczące wyboru technologii. Architekt sugeruje ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego lub trójwarstwowe z silikatów. Porównywałem obie metody i poza minimalną różnicą w kosztach i tempem stawiania ścian, niewiele się nie różnią. Jakie parametry powinny być decydujące?


REDAKCJA
Wybór materiałów i technologii stawiania ścian zewnętrznych należy do najczęstszych dylematów, przed którymi stają inwestorzy. Dobrze, że myślicie Państwo o tym jeszcze przed powstaniem projektu. Zdarza się bowiem, że budujący wymieniają materiał tuż przed rozpoczęciem robót, a to wiąże się ze zmianą m.in. wymiarów budynku i szerokości fundamentów. Bezwzględnie nie wolno tego robić. Radzimy posłuchać argumentów architekta i zastanowić się nad estetyką ścian elewacyjnych. Jeśli podobają się Państwu ściany „ceglane”, wybór powinien paść na trójwarstwowe, jeśli tynk – to dwuwarstwowe, w zasadzie z dowolnego budulca.

 

Dobór optymalnej technologii i materiałów do konkretnego budynku wpływa nie tylko na jego trwałość, ciepłochronność i komfort użytkowania, ale też w dużym stopniu na czas realizacji i w mniej znaczący – na koszty. Poza względami użytkowymi, istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie, całej technologii wznoszenia ścian) do stylu domu.

 

Warto również pamiętać, że choć w ciągu ostatnich lat nie było rewolucyjnych zmian w grupie ściennych materiałów budowlanych, to ciągle są doskonalone i przed podjęciem decyzji dobrze jest się z nimi zapoznać i nie bać się innowacyjnych rozwiązań.

Rozsądny kompromis

Ściany zewnętrzne domu powinny sprostać wielu wymaganiom, nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym. Oprócz wytrzymałości na obciążenia od innych elementów budynku, mają zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest więc technologia ich wznoszenia, rzutująca na pracochłonność, organizację placu budowy, czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Pożądane cechy materiałów ściennych są w wielu przypadkach niemożliwe do uzyskania w wyrobach jednorodnych, gdyż niektóre własności wzajemnie się wykluczają. Przykładowo wysokie wymagania ciepłochronne są w sprzeczności z dużą wytrzymałością na ściskanie, czy też dobrą izolacyjnością akustyczną. Z tego względu bardzo często wznoszone są ściany warstwowe – dwu lub trójwarstwowe – w których określone wyspecjalizowane i połączone ze sobą warstwy zapewniają korzystne parametry całej ściany. Strukturę taką można uzyskać podczas budowy, nakładając kolejno warstwy na konstrukcję nośną lub stawiać przegrody z materiałów typu sandwich, których elementy mają już w swoim przekroju warstwy o różnych właściwościach.

Cezary Jankowski
fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".