Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014

Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzamy się z żoną do budowy domu. Wstępną koncepcję mamy już w głowie, znajomy architekt podjął się wykonania projektu. Mamy jednak wątpliwości dotyczące wyboru technologii. Architekt sugeruje ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego lub trójwarstwowe z silikatów. Porównywałem obie metody i poza minimalną różnicą w kosztach i tempem stawiania ścian, niewiele się nie różnią. Jakie parametry powinny być decydujące?


REDAKCJA
Wybór materiałów i technologii stawiania ścian zewnętrznych należy do najczęstszych dylematów, przed którymi stają inwestorzy. Dobrze, że myślicie Państwo o tym jeszcze przed powstaniem projektu. Zdarza się bowiem, że budujący wymieniają materiał tuż przed rozpoczęciem robót, a to wiąże się ze zmianą m.in. wymiarów budynku i szerokości fundamentów. Bezwzględnie nie wolno tego robić. Radzimy posłuchać argumentów architekta i zastanowić się nad estetyką ścian elewacyjnych. Jeśli podobają się Państwu ściany „ceglane”, wybór powinien paść na trójwarstwowe, jeśli tynk – to dwuwarstwowe, w zasadzie z dowolnego budulca.

 

Dobór optymalnej technologii i materiałów do konkretnego budynku wpływa nie tylko na jego trwałość, ciepłochronność i komfort użytkowania, ale też w dużym stopniu na czas realizacji i w mniej znaczący – na koszty. Poza względami użytkowymi, istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie, całej technologii wznoszenia ścian) do stylu domu.

 

Warto również pamiętać, że choć w ciągu ostatnich lat nie było rewolucyjnych zmian w grupie ściennych materiałów budowlanych, to ciągle są doskonalone i przed podjęciem decyzji dobrze jest się z nimi zapoznać i nie bać się innowacyjnych rozwiązań.

Rozsądny kompromis

Ściany zewnętrzne domu powinny sprostać wielu wymaganiom, nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym. Oprócz wytrzymałości na obciążenia od innych elementów budynku, mają zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest więc technologia ich wznoszenia, rzutująca na pracochłonność, organizację placu budowy, czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Pożądane cechy materiałów ściennych są w wielu przypadkach niemożliwe do uzyskania w wyrobach jednorodnych, gdyż niektóre własności wzajemnie się wykluczają. Przykładowo wysokie wymagania ciepłochronne są w sprzeczności z dużą wytrzymałością na ściskanie, czy też dobrą izolacyjnością akustyczną. Z tego względu bardzo często wznoszone są ściany warstwowe – dwu lub trójwarstwowe – w których określone wyspecjalizowane i połączone ze sobą warstwy zapewniają korzystne parametry całej ściany. Strukturę taką można uzyskać podczas budowy, nakładając kolejno warstwy na konstrukcję nośną lub stawiać przegrody z materiałów typu sandwich, których elementy mają już w swoim przekroju warstwy o różnych właściwościach.

Redakcja BudujemyDom
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!