Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konserwacje i drobne naprawy

Każdy właściciel domu doskonale wie, że już po kilku latach od przeprowadzki na ścianach i posadzkach pojawiają się drobne uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia i wgłębienia, które wymagają naprawy. To normalne oznaki użytkowania budynku, których uniknąć się nie da, a które wpływają na estetykę pomieszczeń. W końcu przychodzi więc moment na uporanie się z nimi. Ponieważ najczęściej są to drobne uszkodzenia, większość można naprawić samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Posadzki

Najprostsze roboty podłogowe obejmą drobne, miejscowe naprawy powierzchni lub renowację fragmentu istniejącej posadzki.

 

Poważniejszy remont, polegający na wymianie posadzki na nową lub modyfikacji warstw podłogowych, wymaga pomocy fachowców. W takich sytuacjach z pomieszczenia trzeba usunąć wszystkie meble i stojące na podłodze przedmioty, a prace – zależnie od ich zakresu – mogą potrwać nawet ponad miesiąc. Drobne naprawy, przy odrobinie wiedzy, można jednak wykonać samodzielnie.

 

Panele
Wymiana uszkodzonego panelu. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż paneli podłogowych. Przede wszystkim są dostępne w szerokiej ofercie kolorystycznej, stosunkowo niedrogie i można je położyć samodzielnie. Odpowiednio dobrane pod względem twardości do intensywności użytkowania pomieszczenia, służą długo bez konieczności wymiany. Zdarza się jednak, że na panelu pojawiają się wgniecenia, np. na skutek uderzenia ciężkim przedmiotem.

 

Takie uszkodzenie nie oznacza jednak konieczności wymiany całej posadzki. Można wymienić jedynie element lub tylko jego fragment. Między innymi z tego względu, zawsze należy zostawić kilka zapasowych paneli, które w przyszłości mogą się przydać.

 

Uszkodzony panel należy naciąć ostrym narzędziem wzdłuż wszystkich krawędzi (w odległości około 1 cm od linii łączeń z sąsiednimi). Następnie ostrożnie pogłębić i poszerzyć linię cięcia (uważając, by nie zarysować sąsiednich paneli) i przy pomocy dłuta wyjąć uszkodzony kawałek.

 

Pióra z paneli otaczających puste miejsce oraz z nowego elementu trzeba odciąć. Potem jego krawędzie posmarować klejem i włożyć go na wycięte miejsce. Nadmiar kleju usuwa się szmatką. Jeśli, mimo to, pozostaną zabrudzenia, można je usunąć, przecierając delikatnie acetonem.

Joanna Dąbrowska, Cezary Jankowski
fot. Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".