Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem w miejsce zwykłej… To pokusa, która przy obecnym tempie życia, coraz częściej zaprząta głowę inwestorom. Kiedy i jak zastąpić starą wannę nowoczesną z hydromasażem? Czy istnieją jakieś ograniczenia, które mogą zablokować nasze marzenia? O tym wszystkim piszemy w artykule, uzupełnionym o porady eksperta.


Plan wymiany zwykłej wanny na wannę z hydromasażem można zrealizować wtedy gdy łazienka, w której urządzenie ma być zainstalowane ma przynajmniej 5 m2 i dobrą wentylację. W przypadku braku lub źle zaprojektowanej wentylacji może dochodzić do nadmiernego wzrostu poziomu wilgoci, a tym samym kondensacji pary wodnej, to z kolei może skutkować zaparowywaniem okien i tworzeniem się pleśni i grzybów.

 

W pomieszczeniu przeznaczonym na wannę z hydromasażem istotne jest również zapewnienie odpowiedniego zasilania i podłączenia do kanalizacji.

 

Instalacja elektryczna. Doprowadzenie energii elektrycznej do systemu z hydromasażem musi być wykonane w układzie TN-S czyli przewodem trójżyłowym z odrębnymi żyłami: fazową (L), neutralną (N) oraz ochronną (PE). Jeśli instalacja w domu jest starego typu, wykonana przewodami dwużyłowymi, ze wspólną żyłą N i PE (PEN), to elektryk z uprawnieniami powinien wykonać nowy obwód, dokonując zmiany układu instalacji w tablicy rozdzielczej.

 

Obwód zasilający hydromasaż musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowoprądowym oraz różnicowoprądowym o znamionowym prądzie różnicowym zadziałania (czułości) do 30 mA.

 

Istotnym elementem całej instalacji jest miedziany przewód wyrównujący potencjały (uziemienie) o przekroju 4 mm2. Mocuje się go w wyznaczonej części stelaża wanny.

 

Podłączenie do kanalizacji. Wanna z hydromasażem nie wymaga specjalistycznych rozwiązań wodno-kanalizacyjnych. Ważne jednak, aby podłączenie wykonać z niewielkim spadkiem w kierunku odpływu tak, aby możliwe było całkowite odprowadzenie wody oraz osuszenie przewodów po zażyciu kąpieli. Gdy ciśnienie robocze w instalacji wodnej przekracza 6 bar, trzeba dodatkowo zastosować reduktor.

Emilia Rosłaniec
fot. Kaldewei

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".