Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Energia odnawialna i dopłaty

Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.

Prosument, czyli kto?

Co różni prosumenta od konsumenta? Konsument jest bierny, jedynie wykorzystuje dostarczane mu dobra. Prosument zaś nie tylko jest odbiorcą, ale i wytwórcą. Produkuje na potrzeby własne, a ewentualne nadwyżki sprzedaje. Ponadto prosument jest aktywniejszy, także w tym sensie, że jest bardziej świadomym i zainteresowanym uczestnikiem całego procesu obrotu danym towarem. W przypadku programu Prosument, uruchamianego właśnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, chodzi przede wszystkim o produkcję energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych.

 

Osoba, która zechce zostać prosumentem – produkować energię elektryczną – może liczyć na preferencyjny kredyt z dotacją (bezzwrotną zapomogą). Kredyt może pokrywać nawet 100% kosztów inwestycji, dotacja zaś ma wynosić do 40% kwoty kredytu.

 

Ze wsparcia w ramach programu Prosument będą mogli skorzystać inwestorzy indywidualni, dysponujący nieruchomością – budynkiem jednorodzinnym (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste itd.) oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W tym artykule skupimy się na budownictwie jednorodzinnym.

 

Przedsiębiorstwa (firmy) zostały z programu wyłączone. I tu ważne zastrzeżenie – w budynku możemy prowadzić działalność gospodarczą, ale przynajmniej połowa obiektu musi być budynkiem mieszkalnym.

 

Wsparcie w ramach programu dana nieruchomość może otrzymać tylko raz. Nie będziemy mogli skorzystać z niego ponownie, jeśli za jakiś czas dojdziemy do wniosku, że chcemy instalację rozbudować (choćby zwiększyć liczbę paneli fotowoltaicznych). Także, jeśli kupimy dom, w którym wykonano taką instalację, nie będziemy mogli już wystąpić o wsparcie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Monier (Braas)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".