Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Akcesoria dachowe

Wybór dachu to dla większości inwestorów głównie decyzja o rodzaju pokrycia dachowego. Konstrukcja, a tym bardziej elementy wykończeniowe nie budzą zwykle wielkiego zainteresowania. A to błąd, bo np. wadliwe uszczelnienie albo źle ułożona folia wstępnego krycia może spowodować, że po kilku latach dach będzie nadawał się do remontu. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego podpowiadamy, na jakie akcesoria dachowe warto zwrócić baczną uwagę.


Dopracowanie szczegółów dachu ma znaczenie zarówno techniczne, jak i estetyczne. Z oczywistych względów nikt nie będzie zadowolony z wadliwego, np. przeciekającego poszycia. Ale i brzydki wygląd odczujemy boleśnie – dach ma ogromny wpływ na obraz całego domu, a poza tym niemało trzeba na niego wydać.

Dachówki specjalne

Gdy już upatrzymy sobie jakąś dachówkę, to zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy, jakie akcesoria – specjalne dachówki – producent oferuje w ramach tego samego wzoru i koloru. Z gąsiorami i dachówkami szczytowymi (do wykończenia krawędzi przy ścianach szczytowych) raczej nie powinno być problemów, ale już zakup połówkowych dachówek szczytowych, trójników do gąsiorów i dachówek wentylacyjnych może być kłopotliwy. Jeszcze skromniejsza, obejmująca tylko kilka wzorów z gamy modelowej, jest oferta kominków do zwięczenia pionów kanalizacyjnych, czy tzw. dachówek antenowych.

 

Zawsze warto zapoznać się z katalogami wytwórców, bo czasem nawet dekarze nie wiedzą, że w danym wzorze można kupić np. przezroczyste dachówki z tworzywa sztucznego, służące do doświetlenia strychu.

 

Listę potrzebnych elementów dodatkowych warto zrobić zawczasu, także z tego względu, że jedna dachówka specjalna potrafi kosztować drożej niż 1 m2 (kilkanaście sztuk), dachówek podstawowych.

 

Szczególnie w skomplikowanych, wielopołaciowych dachach, koszt dodatkowych elementów może być bardzo wysoki. Alternatywą są obróbki blacharskie, ale blacha to zawsze „ciało obce” wśród dachówek. Zwykle wygląda gorzej i jest mniej trwała. Ponadto obróbki blacharskie często wcale nie są tanie, ze względu na dużą pracochłonność.

Jarosław Antkiewicz
fot. DQM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze