Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz materiał, z jakiego będą wykonane, należy określić już na etapie projektowania budynku. Planując ten element, nie jesteśmy skazani na konstrukcję żelbetową. W sprzedaży są też bardzo ciekawe schody gotowe z drewna, metalu czy szkła, które mogą stanowić ozdobę każdego wnętrza.


Rolą schodów jest zapewnienie wygodnej komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Powinny być więc wystarczająco szerokie, jak najmniej strome, nieśliskie i łatwe do sprzątania. Inwestorzy najczęściej decydują się na schody żelbetowe wykonywane na budowie. Takie rozwiązanie uchodzi za najtańsze, choć pamiętajmy, że do kosztu takiej konstrukcji należy doliczyć też koszt ich wykończenia (okładzina i balustrada).

 

Tymczasem schody z drewna czy metalu dostępne są przeważnie jako gotowe produkty. Wbrew pozorom, nie muszą byś drogie. Najtańsze modele można kupić w markecie budowlanym już za ok. 2000 zł, choć trzeba nadmienić, że nie będą to żadne wyrafinowane konstrukcje, ale zwykłe schody kręte lub modułowe. Dzięki samonośnej konstrukcji, można je zamontować we własnym zakresie, przytwierdzając do podłogi i stropu lub ściany za pomocą kołków rozporowych.

 

Większość inwestorów wybierających gotowe schody decyduje się jednak na skorzystanie z usług wytwórców, którzy dopasowują ten element architektoniczny do indywidualnych wymagań i proponują ich montaż. A oferta rynkowa jest bardzo bogata. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór kształtów i materiałów, dzięki czemu schody można dopasować do każdego wnętrza. Co więcej – niektóre efektowne modele mogą być wręcz najważniejszą ozdobą salonu. Gotowe schody można montować zarówno w nowym, jak i remontowanym domu.

Gdzie ulokować schody?

Lokalizacji schodów dokonuje się w porozumieniu z projektantem, uwzględniając układ funkcjonalny oraz wielkość domu. Bez wątpienia dużo łatwiejsze zadanie mają posiadacze dużych budynków, o regularnych kształtach bryły. W takim przypadku, najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie schodów w korytarzu lub wydzielonej klatce schodowej. Dzięki temu można podzielić wnętrza na strefę dzienną (głośną) z salonem na parterze oraz prywatną (cichą) z sypialniami na piętrze. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na „stratę” ok. 10 m² powierzchni, bo tyle średnio zajmuje klatka schodowa.

Norbert Skupiński
fot. Domański Schody

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".