Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014

Mała architektura i meble ogrodowe

Wraz z nastaniem ładnej pogody, taras z wygodnymi fotelami staje się naszą jadalnią, zaś oddalona od domu altana lub kącik z pergolą – ulubionym miejscem spotkań towarzyskich. Moda na ogrodowe saloniki nie przemija, a na rynku znajdziemy ogromną ilość mebli i akcesoriów do aranżacji tej przestrzeni.


Bez stolika, krzeseł czy ławki, na której można by przysiąść, ogród wdaje się pusty. Dobrze dopasowane meble i akcesoria, trejaż lub pergola (bądź inne niewielkie budowle ogrodowe, zwane małą architekturą) potrafią zmienić przeciętną działkę w interesujące miejsce. Pamiętajmy tylko, że proste, nowoczesne bryły budynków nie konweniują z wiklinowymi konstrukcjami, tak samo jak ogrody w stylu rustykalnym – z aluminiowymi meblami high-tech.

Ogrodowy azyl

Altany i pawilony, czyli ogrodowe domki (dawniej nazywane ciennikami albo chłodnikami), zapewniają poczucie intymności podczas wypoczynku. Dach nad głową uniezależnia od kaprysów pogody. Chętnie z nich korzystamy, traktując je jako kuchnie letnie albo buduary do pogawędki przy filiżance kawy. W krajach południowych trudno wyobrazić sobie bez nich ogród – lekka konstrukcja opleciona pnączami musi chronić przed słońcem i wiatrem. Takie ażurowe budowle funkcjonują w ogrodach już od renesansu. Zlokalizowane na lekkim wzniesieniu, mogą być punktem widokowym, częściej jednak ukrywa się je wśród zieleni.

 

Pawilony ogrodowe przypominają baldachimy i stanowią uproszczoną formę altany. Nie są aż tak dekoracyjne jak one, za to szybkie w montażu i demontażu, bo nie przytwierdzane na stałe do podłoża. Najprostsze konstrukcje składają się z aluminiowego stelażu lub drewnianych kratownic, na których wspiera się lekkie poliestrowe zadaszenie (najlepiej gdy jest zdejmowane, przypinane na zatrzaski).

Małgorzata Kolmus
fot. Praktiker

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!