Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Na podmokłym gruncie

Jeszcze kilka lat temu Małgosia i Krzysztof relaksowali się na malutkim balkonie o powierzchni 6 m2. Przestał im wystarczać, kiedy złapali ogrodniczego „konika”. Kupili pod miastem dom, a przy nim urządzili ogród z wielkim narożnym tarasem oraz utwardzonym placykiem w głębi działki. Obecnie wypoczywają w lepszych warunkach, ciesząc się znacznie większym „bukietem” roślin.


Małgosia i Krzysztof kupili podmiejski dom głównie dla ogrodu, nie dla samego posiadania domu. Jeszcze 7 lat temu zadawalała ich uprawa roślin ozdobnych na balkonie w bloku, jednak to się zmieniło, kiedy złapali ogrodniczego bakcyla. Balkon okazał się za mały do pełniejszego realizowania się w nowym hobby. Jako że znajdował się w mieście, siłą rzeczy brakowało w nim również intymności i ciszy.

 

Wkrótce para znacząco powiększyła przestrzeń upraw. Zakupiony dom stoi w ogrodzie, który zajmuje powierzchnię 800 m2 (po odliczeniu powierzchni zabudowy, tarasu, podjazdu do garażu). Celowo wybrała miejsce przylegające do pół i łąk. Strefa wypoczynkowa ogrodu jest naprawdę cicha i roztaczają się z niej szerokie widoki na okolicę. Nic więc dziwnego, że właściciele zorganizowali na działce kilka miejsc do odpoczynku – jednym z nich jest duży narożny taras przy domu, drugim – plac z pergolą, położony na krańcu działki, tuż przy polach. Zanim to jednak nastąpiło, przeszli przez okres błędnych decyzji, związanych z zagospodarowywaniem ogrodu. Skończyło się typowo – wiele prac trzeba było powtórzyć. Dobre chęci i zapał nie wystarczyły, żeby okiełznać grunt z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

Kosztowna droga na skróty

Krzysztof, który jest pomysłodawcą posiadania ogrodu, przyznaje, że z braku doświadczenia już w pierwszym roku zignorował poważne sygnały, jakie dawała natura.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".