Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi wewnętrzne

Drzwi stanowią ważny element wystroju wnętrz – powinny podkreślać ich charakter oraz bezpiecznie i długo służyć. Producenci umożliwiają zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele z jednej kolekcji. W każdej linii wzorniczej oferują skrzydła pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone oraz do „zadań specjalnych”, czyli z funkcją izolacji termicznej i akustycznej. Nasi Rozmówcy skorzystali z takiej oferty i dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, sprawili, że wybrane drzwi są funkcjonalne i jednocześnie dekorują wnętrza. Oto ich doświadczenia i rady dotyczące doboru, montażu i użytkowania tych elementów.


Autorzy projektu budynku zawsze określają wymiar i typ drzwi wewnętrznych w przygotowanych rysunkach architektoniczno-budowlanych, uwzględniając specyficzne wymagania strefy reprezentacyjnej, prywatnej, sanitarnej i gospodarczej. Nie należy pochopnie zmieniać ich szczegółowych wytycznych, ponieważ drzwi, służące później nawet przez kilkadziesiąt lat, muszą odpowiadać przepisom budowlanym, a jednocześnie stanowić bezpieczne i funkcjonalne, trwałe i estetyczne wyposażenie każdej z części domu.

 

W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku, fachowcy zalecają umieścić skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. W kotłowni – drzwi przeciwpożarowe. W łazienkach, WC, pralni – specjalne, zapewniające dobrą wentylację, czyli z otworami lub podcięciem w dolnej części skrzydeł. Do ciemnego korytarza zwykle rekomendują skrzydła przeszklone, natomiast do gabinetu, pokoi dzieci i sypialni – pełne, najlepiej o podwyższonej dźwiękoszczelności. W strefie wejściowej i dziennej często lokują modele o dekoracyjnym wyglądzie, np. dwuskrzydłowe i przeszklone, rozwierane albo przesuwne.

DRZWI TO OŚCIEŻNICA I SKRZYDŁO

Pod nazwą drzwi potocznie rozumie się tylko samo skrzydło drzwiowe. Tymczasem jest to komplet, złożony z ościeżnicy oraz mocowanego do niej skrzydła.

 

Skrzydło. Składa się z ramy, biegnącej po obwodzie, a także z segmentów wykończenia skrzydła o budowie płytowej lub płycinowej. Przestrzeń wewnętrzną skrzydła często wypełnia się materiałem o dobrej właściwości izolacyjnej lub akustycznej, np. styropianem, pianką poliuretanową bądź wkładką z poliamidu. Skrzydła płytowe, po obu stronach prostokątnej ramy, mają sztywne płyty z drewna, materiałów drewnopodobnych lub np. z aluminium, wykończonego fornirem lub okleiną foliową i ozdobnymi listwami z frezem. Skrzydła płycinowe zaś – powierzchnię podzieloną na mniejsze segmenty (płyciny), wypełnione ozdobnymi elementami – drewnem, szkłem itp.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".