Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont podłogi

Zakres prac remontowych w przypadku podłogi może być bardzo szeroki. Czasami wystarczy zakrycie dotychczas używanej posadzki nowym materiałem, częściej jednak konieczna będzie jej wymiana. Może się zdarzyć i tak, że naprawy będzie wymagała nie tylko wierzchnia warstwa, ale także podłoże pod posadzką.


Roboty podłogowe należą do jednych z najbardziej uciążliwych – z remontowanego pomieszczenia powinniśmy usunąć wszystkie meble i stojące na podłodze przedmioty, a prace – zależnie od ich zakresu i zastosowanych materiałów – mogą potrwać od jednego dnia do ponad miesiąca. Niekiedy taki remont warto połączyć z modernizacją instalacji grzewczej, wodno- kanalizacyjnej, elektrycznej, gdyż rury i przewody można będzie ukryć w warstwach podpodłogowych.

Niezbędne ustalenia

Decydując się na remont podłogi, musimy przede wszystkim wybrać nową posadzkę. Od tego zależy bowiem rodzaj i sposób przygotowania podłoża, a także końcowy poziom posadzki, który na granicy sąsiednich pomieszczeń nie powinien różnić się więcej niż 2 cm. Gdy zdecydujemy już, czy na podłodze położymy płytki ceramiczne, panele drewnopochodne, klasyczny parkiet lub wykładzinę dywanową bądź z PVC, to sprawdźmy, czy można je będzie ułożyć na istniejącej posadzce, czy też musimy ją usunąć. O tym przesądza rodzaj i stan starej podłogi oraz grubość nowego pokrycia.

 

Oczywiście dotyczy to jedynie sytuacji, gdy stara posadzka jest równa, stabilna, niezniszczona przez grzyby i pleśń oraz dobrze trzyma się podłoża. W przeciwnym razie – konieczne będzie jej zerwanie lub wyrównanie powierzchni w sposób odpowiedni dla określonego rodzaju pokrycia podłogowego. W starych budynkach lub przy zmianie przeznaczenia pomieszczenia często konieczna będzie nie tylko wymiana posadzki, ale również warstw podkładowych, gdy pokrycie nie jest dostatecznie sztywne i nośne lub trzeba ułożyć dodatkowo izolację akustyczną, przeciwwilgociową lub cieplną. W takich przypadkach musimy sprawdzić, co kryje się pod podłogą i dostosować zakres remontu do rodzaju i stanu podłoża.

Cezary Jankowski
fot. Wineo

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".