Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe

Cieknąca z rynien woda może nie tylko zniszczyć elewację domu, ale również przyczynić się do rozwoju pleśni i innych grzybów wewnątrz budynku. Dlatego z wymianą uszkodzonego orynnowania nie należy zwlekać. Przy okazji remontu warto rozważyć zainstalowanie na dachu systemu przeciwoblodzeniowego, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko, że zlodowaciały śnieg uszkodzi rynnę lub będzie stanowić niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu ludzi.


Woda spływająca z dachu w niekontrolowany sposób może narobić wiele szkód. Nie wolno więc lekceważyć nawet niewielkich uszkodzeń rynien. Drobne usterki można próbować naprawić, jednak w wielu przypadkach nie uda się dobrać pasujących elementów lub po prostu będzie to nieopłacalne. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wymiana orynnowania.

Przekroje i rozmieszczenie rynien

Przystępując do wymiany rynien trzeba ustalić przekroje oraz rozmieszczenie nowych elementów. Jeżeli stary system prawidłowo odprowadzał wodę, parametrów tych nie trzeba zmieniać. Natomiast w sytuacji, gdy niezbędna jest korekta, obliczenie danych powinniśmy zlecić projektantowi. Można dokonać tego samodzielnie – pod warunkiem, że dach nie ma dużej powierzchni i skomplikowanego kształtu (wielu połaci, załamań, lukarn itp). W tym celu najwygodniej skorzystać z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania lub oszacować potrzebne przekroje w oparciu o wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu, patrz rysunek):

 

EPD = (W + H/2) × L.

 

Jego wartość uzależniona jest od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia – z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy natomiast od ich umiejscowienia. Najczęściej rury spustowe instaluje się na końcach rynien. Dotyczy to przede wszystkim dachów dwuspadowych o niewielkiej powierzchni.

 

Jeżeli chcemy lepiej wykorzystać przepustowość leja spustowego, możemy go zainstalować pośrodku długości rynny. W takim wariancie jedna rura spustowa może zbierać wodę z większej powierzchni dachu, choć trudniej będzie ją wkomponować w elewację. W przypadku dachów czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych, rurę spustową lokalizuje się za narożnikiem. Dodatkowo elementy te zakłada się w miejscach, gdzie woda ulega spiętrzeniu, czyli w pobliżu koszy dachowych, lukarn itp.

Norbert Skupiński
fot. Plastmo

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".