Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe i akcesoria

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, ale może także stanowić ozdobę budynku. Dlatego warto poświęcić nieco czasu, aby optymalnie wybrać pokrycie dachowe. Jeśli będzie dopasowane do konstrukcji dachu, a dekarze nie popełnią błędów podczas montażu, dach będzie nam służył przynajmniej przez kilkadziesiąt lat.

Pokrycie dopasowane do dachu

Wybierając pokrycie dachowe trzeba wziąć pod uwagę konstrukcję i parametry dachu. Najistotniejsze są takie czynniki, jak dopuszczalne obciążenie więźby, kształt dachu oraz kąt nachylenia.

 

Obciążenie
Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość na obciążenie, zdefiniowaną przez konstruktora. Wybierając pokrycie należy więc ściśle trzymać się projektu. Różnice w wadze poszczególnych pokryć dachowych są znaczące. Najlżejsza jest blacha i gonty (ważą od 2 do 15 kg/m²), choć te ostatnie wymagają dodatkowo pełnego deskowania. Do najcięższych pokryć zaliczają się strzecha (40–80 kg/m²) i dachówki (40–90).

 

Kształt dachu
Im dach ma prostszy kształt, tym większe pole manewru przy doborze pokrycia. Na mniej skomplikowanych konstrukcjach możemy ułożyć zarówno materiały dostępne w dużych arkuszach, np. blachodachówki czy blachy trapezowe, jak i elementy drobnoformatowe – dachówki lub gonty. W przypadku budynków z bardziej skomplikowanymi dachami, lepiej sprawdzą się mniejsze elementy – unikniemy wówczas dużej ilości odpadów podczas prac dekarskich.

 

Kąt nachylenia
Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Wynika to z tego, że z mniej stromego dachu woda spływa wolniej, dłużej też zalega na nim topniejący śnieg. Przy małych kątach nachylenia trzeba również wykonać bardzo szczelny podkład – z papy lub folii na pełnym deskowaniu i to on przejmuje wówczas zadanie zapewnienia szczelności całej konstrukcji. Dopuszczalny kąt nachylenia dachu wynosi w przybliżeniu 10–90º dla blachy dachowej i gontu bitumicznego, 18–75º dla dachówek oraz 40–60º dla strzechy. Są to wartości orientacyjne, a przy wyborze pokrycia należy kierować się instrukcjami producenta.

Norbert Skupiński
fot. Monier (Braas)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".