Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Miks tradycji z nowoczesnością

Dom Doroty i Jana ma tradycyjną bryłę, ale w środku – nowoczesne instalacje i urządzenia, inteligentnie sterowane automatyką, którą samodzielnie zaprojektował właściciel.


Jan od razu optował za zamówieniem u architekta indywidualnego projektu, bo chciał mieć wpływ na każdy element przyszłej rodzinnej siedziby, w tym na jej wygląd, solidną termoizolację, ale przede wszystkim – na zaopatrzenie w nowoczesne instalacje, tj. inteligentną automatykę domową, wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC, kolektory słoneczne.

KSZTAŁTNA DZIAŁKA, ZAMYKAJĄCA DROGĘ PRYWATNĄ

Poszukiwania parceli zajęły prawie rok, ponieważ musiała mieć dogodny kształt, korzystną lokalizację i cenę.

 

Kiedy znajomi wskazali nam działki w tym miejscu, nie zaniepokoiło mnie, że są puste i nieuzbrojone, w odległości 80 m biegła tylko sieć elektryczna, na dodatek znajdują się przy prywatnej, a nie gminnej, drodze – opowiada Dorota.

 

Podejrzewałam, że sąsiedzi, tak samo jak my, będą dążyć do szybkiego i taniego uzbrojenia swoich wznoszonych domów. I faktycznie, w MPZP nasz teren był już przeznaczony do zbudowania sieci gazowej, jednak wspólnie stoczyliśmy walkę o wodociąg i kanalizację. W okolicy planowano podciśnieniową instalację kanalizacyjną i to był kłopot, bo nie wiedzieliśmy, którędy ostatecznie może przebiegać. Ale jakoś się udało. Na potrzeby budowy domu – musieliśmy wykopać studnię, lecz w momencie przeprowadzki w 2010 r. brakowało nam już tylko kanalizacji. Na szczęście, z szamba korzystaliśmy zaledwie 9 miesięcy, potem dotarła wyczekiwana kanalizacja.

 

Tuż po zakupie ziemi zleciliśmy badanie geologiczne gruntu. Czujnie sprawdziliśmy, czy można zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, a nie szambo. Wykluczyła to glina w podłożu. Celowo wybraliśmy działkę zamykającą prywatną drogę i nawet dokupiliśmy jeszcze pas ziemi rolnej, położony za nią. Mąż jest ogrodnikiem i skoro zakłada ogrody innym ludziom, chciał też podziałać przy własnym domu. Zagospodarowanie pustej i wietrznej przestrzeni to dla niego chleb powszedni. Bardzo korzystne jest to, że za nami ciągną się tylko grunty rolne, jeszcze przez jakiś czas będą miały taki status, i że jest tu spokojnie i cicho.

 

Działka budowlana w 2006 r. kosztowała 80 000 zł, zaś rolna 40 000 zł. Razem mają wystarczającą powierzchnię – mieszczą podłużny dom i ogród średniej wielkości.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".