Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe z napędem

Obecnie producenci i ich dystrybutorzy oferują kompleksową usługę, polegającą na fachowym dobraniu wrót i napędu oraz ich zamontowaniu. Kilku naszych Czytelników od lat korzysta z automatycznych bram garażowych, dwie rodziny wymieniały stare bramy na nowe, i specjalnie dla nas ocenili ich parametry funkcjonalne.

Bramy garażowe z napędem
Kompleksowa usługa, dotycząca bramy garażowej, rozpoczyna się od wizji lokalnej w garażu. Specjaliści badają jego parametry, tj. otwór wjazdowy, przestrzeń wewnątrz i na podjeździe, położenie, przebieg instalacji elektrycznej i to, czy jest ogrzewany. Dopiero znając te elementy i uwzględniając wskazania właścicieli domu, dobierają rodzaj i model bramy oraz napęd, a następnie je montują (warto zrobić to od razu, bo późniejsze dołożenie napędu, kosztuje więcej).

 

W najlepszej sytuacją są ci właściciele, którzy dopiero zamierzają projektować dom, lub szukać gotowego projektu. Mogą bowiem najpierw wybrać najpraktyczniejszy według siebie rodzaj bramy garażowej i adekwatnie do niego przygotować wszelkie niezbędne elementy w garażu. W bezpośredni sposób mogą nawet wpłynąć na koszt automatycznych wrót – wyroby o niestandardowych wymiarach są droższe nawet o 20–50% od typowych.

 

We wczesnej fazie projektowania można podjąć inne kluczowe decyzje, dotyczące położenia garażu oraz rozmiaru wjazdu (zaplanować jeden duży albo dwa małe przedzielone słupkiem). Najczęściej buduje się obszerne pomieszczenie do parkowania z dwoma miejscami postojowymi i lokuje pod dachem budynku. W otworze wjazdowym zazwyczaj nie muruje się słupa z uwagi na wygodniejsze manewrowanie samochodami (w obrębie garażu i na podjeździe) i zamyka jedną szeroką bramą. Duże wrota wymagają zastosowania mocnego napędu (ręczna obsługa jest utrudniona).

Lilianna Jampolska
fot. WIŚNIOWSKI

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".