Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Naprawa instalacji wod.-kan.

Na kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej decydujemy się najczęściej przy okazji poważniejszego remontu domu. W przypadku pojawienia się przecieków bądź niewielkiej rozbudowy, związanej z podłączeniem dodatkowego urządzenia sanitarnego, prace ograniczą się do ingerencji we fragment instalacji.

Naprawa instalacji wod.-kan.
Podejmując się kompleksowej wymiany instalacji wod.-kan., powinniśmy w pierwszej kolejności zaplanować lokalizację umywalki, wanny, sedesu czy zlewozmywaka. Należy również przewidzieć punkt wyprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z pralki i zmywarki. Przy okazji remontu możemy zadbać o poprawę jakości wody. Gdy nie jest wystarczająco dobra, warto rozważyć zamontowanie urządzeń uzdatniających – filtrów, zmiękczacza albo odżelaziacza. Co wpłynie także na zwiększenie trwałości armatury i sprzętu AGD podłączonego do wodociągu.

ROZPLANOWANIE INSTALACJI

Przed rozpoczęciem prac, trzeba wybrać urządzenia sanitarne, baterie, zakupić przewidziane do zamontowania wyposażenie. Unikniemy dzięki temu późniejszych przeróbek instalacji. Po wstępnym rozmieszczeniu wyposażenia sprawdźmy, jaką drogą można poprowadzić instalacje od stałych punktów zasilania w wodę i odprowadzenia ścieków. Jako punkt odniesienia przyjmujemy z reguły pion kanalizacyjny, gdyż zmiana jego położenia – zwłaszcza w domach niepodpiwniczonych – może być niemożliwa. Pion wyprowadzony ponad dach służy też odpowietrzaniu instalacji i jego przestawienie wymagałoby przeróbek w pokryciu dachowym. Koniecznie musimy sprawdzić, czy projektowane rozmieszczenie przyborów pozwoli na uzyskanie wymaganego nachylenia rur w kierunku pionu (około 2%) i czy odprowadzenia nie będą zbyt długie (ponad 3 m).

 

Jeśli nie da się spełnić tych wymagań, alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie kompaktowego urządzenia przetłaczającego ścieki. W instalacji wodociągowej rury możemy prowadzić dowolną, ale jak najkrótszą drogą, bez zbędnych załamań. Dobrze, żeby miały stały spadek, umożliwiający w razie potrzeby opróżnienie z wody (szczególnie w domach letniskowych, pozbawionych zimą ogrzewania).

Cezary Jankowski
fot. PIPELIFE

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".