Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont konstrukcji podłogi

Kapitalny remont podłóg jest uciążliwy – wymaga opróżnienia pomieszczeń i wyłącza je z użytkowania na dłuższy czas. Sposób jego prowadzenia zależy od konstrukcji podłogi i warstw podkładowych, a także od planowanych modyfikacji oraz rodzaju układanej posadzki.

Remont konstrukcji podłogi

Decydując się na remont, musimy ocenić stan posadzki i głębszych warstw podłogi. Istotne jest, czy prace będą dotyczyć jednego, dwóch pomieszczeń czy całej kondygnacji. Powinniśmy bowiem zachować wszędzie taki sam poziom (ewentualne progi nie powinny być wyższe niż 2 cm).

 

Grubość pokryć podłogowych, łącznie z warstwą mocującą, waha się od 3 mm (wykładzina) do 25 mm (parkiet). Trzeba wziąć pod uwagę także konieczność wyrównania podłoża. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie lub wyciszenie podłogi, to grubość nowych warstw będzie znacznie większa. Skuteczne wyciszenie wymaga co najmniej 7–8 cm, a ocieplenie podłogi na gruncie to dodatkowe 15–20 cm.

 

W domach stawianych kilkadziesiąt lat temu, posadzki i warstwy podkładowe wykonywano inaczej niż obecnie. Wierzchnią warstwę tworzyły najczęściej deski, przybijane do legarów, albo parkiet z deszczułek, przyklejany lepikiem bądź przybijany do deskowania. Z czasem legary zastąpił betonowy jastrych, na którym można ułożyć dowolną posadzkę.

 

O złym stanie drewnianych podkładów świadczą: uginanie się podłogi, skrzypienie podczas chodzenia, wyraźnie widoczne nierówności. W razie pojawienia się tych objawów, trzeba pomyśleć o remoncie. Na ogół musimy jednak utrzymać poziom posadzki starej podłogi. Niewielkie odchylenia (w granicach 2 cm) są dopuszczalne – gdy posadzka wypadnie nieco wyżej, możemy podciąć drzwi, gdy będzie obniżona – wstawimy próg. Po usunięciu legarów mamy do dyspozycji dodatkowe 7–10 cm i w tej przestrzeni bez problemu zmieścimy nowe warstwy wyrównujące czy izolację akustyczną. Jeśli posadzka została ułożona bezpośrednio na betonowym podkładzie, to możliwe będzie jedynie wyrównanie go wylewką cienkowarstwową.

Cezary Jankowski
FOT. PFLEIDERER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".