Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osłony przeciwsłoneczne

Antidotum na niedogodności związane z przegrzewaniem się pomieszczeń stanowią żaluzje i rolety. Zwykle mocuje się je wewnątrz domu, ale skuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż modeli zewnętrznych. Osłonę tarasu zapewniają natomiast różnej wielkości markizy.

Osłony przeciwsłoneczne
Osłony przeciwsłoneczne w upalne dni chronią dom przed przegrzewaniem (tym samym pozwalają oszczędzać energię elektryczną, zużywaną przez klimatyzatory). Opuszczone na noc, zapobiegają wychładzaniu się wnętrz zimą. Warto zainwestować w produkty z napędem elektrycznym – z uwagi na wygodę ich obsługi. Trzeba jednak pamiętać o doprowadzeniu doń zasilania i przewodów sygnałowych (sterujących).

KIEDY I JAK ZAPLANOWAĆ OSŁONY?

Najlepiej pomyśleć o nich już na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych (dotyczy to szczególnie osłon zewnętrznych do okien fasadowych). Często wybiera i kupuje się je wraz z oknami, by jedna ekipa zamontowała wszystko za jednym podejściem. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze. Wielu producentów okien oferuje także osłony i je montuje. Fachowe przeprowadzenie prac jest bardzo istotne – monterzy często popełniają bowiem błędy, które skutkują m.in. trudnościami w rozkładaniu i składaniu żaluzji, rolet czy markiz.

O CZYM PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC ŻALUZJE?

WEWNĘTRZNE
Żaluzje stosuje się powszechnie wewnątrz pomieszczeń, zarówno przy oknach fasadowych, jak i dachowych. W przeciwieństwie do rolet, nie przesłaniają całkowicie widoku na otoczenie. Kąt nachylenia lamelek można dowolnie ustawiać, precyzyjnie regulując ilość i kierunek wpadającego światła. Najpopularniejsze są wyroby aluminiowe i drewniane.

Małgorzata Kolmus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".