Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Porównanie 46 rodzajów posadzek

Parkiet, deski warstwowe i panele podłogowe to jedne z najpopularniejszych materiałów posadzkowych. Różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.

Porównanie 46 rodzajów posadzek
Podłogę układa się zazwyczaj raz na wiele lat. Wybór materiału posadzkowego powinien być więc dobrze przemyślany. Poza względami estetycznymi, należy zwrócić uwagę na jego trwałość, łatwość do utrzymania w czystości i sposób układania. Podobnie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, warto wybierać produkty od sprawdzonych dostawców. Nie bez znaczenia jest też okres gwarancji – na niektóre wyroby posadzkowe producenci udzielają nawet 30-letniej gwarancji, na inne – zaledwie rocznej.

 

Od lat jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów do wykończania podłóg jest drewno. Do niedawna dominował parkiet i deski lite. Obecnie te ostatnie coraz częściej zastępowane są przez deski warstwowe, a poważną alternatywą dla wszystkich podłóg drewnianych są panele, w których drewno jest tylko jednym z budulców.

PARKIET

Ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Każdy element parkietu ma niepowtarzalną strukturę i kolorystykę. Poza tym drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i bardzo trwałe – dodatkowo można je wielokrotnie odnawiać. Dobrze izoluje termicznie, dlatego parkiet nie jest wskazany na ogrzewanie podłogowe – zarówno ogrzewanie, jak i sama posadzka wymagają wówczas specjalnego wykonania. Do wad tego rodzaju posadzek należy zaliczyć wysoką cenę i pracochłonny montaż.

Norbert Skupiński
FOT. BARLINEK

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".