Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Altany, mała architektura, meble ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie pozwala odetchnąć od pracy i codziennego zgiełku. Uprzyjemnimy go sobie, rozkładając na tarasie wygodne i funkcjonalne meble, albo stawiając w dalszej części działki altanę, pawilon, pergolę czy choćby ławkę z parasolem.

Altany, mała architektura, meble ogrodowe
Zanim przystąpimy do budowy albo zakupu altany bądź elementów małej architektury (pergoli, trejażu itd.), zastanówmy się nad lokalizacją tych obiektów oraz rodzajem budulca. Najlepiej jeśli zostaną zaprojektowane przez architekta krajobrazu, zajmującego się planem zagospodarowania działki. Będziemy mieć pewność, że dobrze wpisują się w stylistykę ogrodu. Ich wykonanie i montaż na działce można zlecić stolarzowi.

 

Z jego usług warto skorzystać szczególnie w sytuacji, gdy planujemy kilka elementów, które powinny tworzyć spójną całość (sumaryczne koszty nie powinny być bardzo wysokie). Można też kupić – np. w centrum ogrodniczym – produkty gotowe do montażu, z zabezpieczonego drewna bądź metalu, proponowane w zestawie ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami (wkręty, obejmy itd.) oraz instrukcją. Wiele firm oferuje montaż w cenie zakupu lub za drobną dopłatą.

 

Drewno jest najczęściej używanym budulcem w ogrodzie, a jednocześnie dość szybko niszczejącym, dlatego bezwzględnie musi być zabezpieczane. Warto kupować deski, bale czy gotowe produkty (pergole, meble itd.) jako już zaimpregnowane. Najlepiej ciśnieniowo – drewno będzie nasycone w całym przekroju, nie tylko na powierzchni.

 

Pamiętajmy jednak, że nawet fachowo zabezpieczony materiał trzeba po kilku latach ponownie zaimpregnować. Do wykańczania jego powierzchni używa się specjalnych (do stosowania na zewnątrz domu) impregnatów, lakieru, lakierobejcy i farby kryjącej.

Małgorzata Kolmus
FOT. HAGEA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".