Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stan surowy

Przyczyn powstawania błędów na budowie może być wiele. Mogą wynikać z wad w dokumentacji projektowej oraz z niedoróbek i pomyłek wykonawczych. Te drugie przeważnie są efektem niewłaściwego dobrania materiałów lub niestosowania się do dotyczących ich montażu zaleceń producentów. Błędów należy unikać na każdym etapie budowy, bo ich naprawa na ogół będzie bardzo kosztowna, a czasem wręcz niemożliwa.

Stan surowy

Błędy popełniane w trakcie budowy powodują pojawianie się usterek i uszkodzeń, które nie tylko znacznie podnoszą koszty inwestycji i obniżają trwałość budynku, ale często też zwiększają zużycie energii w ciągu jego eksploatacji. W niniejszym artykule przedstawiamy 20 najpowszechniejszych błędów, popełnianych od początku budowy.

1) NIEWŁAŚCIWE WYTYCZENIE BUDYNKU

Pierwszym etapem budowy jest wykonanie wykopu pod fundament. Można to zrobić po wytyczeniu zarysu budynku, jednak w trakcie prac jest duże prawdopodobieństwo przesunięcia reperów naniesionych przez geodetę. Drugim sposobem jest wytyczenie budynku już po zrobieniu wykopu. Wówczas wykonawca orientacyjnie określa miejsce posadowienia, koparka usuwa ziemię i dopiero wtedy geodeta wyznacza precyzyjnie osie budynku. Obie metody są poprawne.

 

Lecz należy pamiętać, aby przy robotach fundamentowych – przed zalaniem betonem – sprawdzić wytyczenie, by mieć pewność, że dom stanie we właściwym miejscu, a główne jego elementy będą prawidłowo usytuowane. Źle wytyczony budynek oznacza komplikacje. Konieczne jest wówczas sporządzenie projektu zamiennego lub, jeśli się chce błąd naprawić, trzeba się liczyć ze sporymi kosztami związanymi z ponownym, poprawnym przygotowaniem fundamentów.

tekst i zdjęcia Tomasz Rybarczyk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".