Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Chłodzenie domu latem

Zima stanowi test dla instalacji grzewczej. Lato zaś weryfikuje, na ile nasz dom zapewnia komfort w czasie upałów. Jeżeli dopiero go planujemy albo roboty są na wczesnym etapie, mamy wiele możliwości zapewnienia pożądanego chłodu.

Chłodzenie domu latem

Jedyny całkowicie pewny sposób na poradzenie sobie z upałem, a w konsekwencji nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, to założenie klimatyzatorów. Oczywiście, prawidłowo dobranych pod względem typu, mocy i rozmieszczenia w pokojach. I wbrew pozorom, nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Jednak w domu użycie klimatyzatorów to nie jedyna opcja w walce z upałem. Szczególnie jeżeli dopiero myślimy, jak wymarzony dom ma wyglądać, w naszym zasięgu jest bardzo wiele rozwiązań. Może to być wykorzystanie gruntu jako naturalnego źródła chłodu – z zastosowaniem współpracującego z wentylacją gruntowego wymiennika ciepła (GWC), albo tzw. chłodzenia pasywnego w instalacji z pompą ciepła.

 

Poza sposobami na ochłodzenie domu, jest także wiele rozwiązań ograniczających w ogóle jego nagrzewanie się. To przede wszystkim rozmaite osłony przeciwsłoneczne (markizy, rolety itd.), ograniczające wnikanie promieni słonecznych przez okna. A to właśnie jest główne źródło niepożądanych latem nadmiernych zysków ciepła. Co więcej, ogromną pomocą pod tym względem może być odpowiednie zaplanowanie otoczenia domu – najlepiej drzew liściastych, dających latem cień. Nie mniej ważny jednak jest sposób zaprojektowania samego domu. To, jak duże ma okna na poszczególnych elewacjach, ile ma kondygnacji, czy okna osłonią okapy dachu, a wreszcie z jakich materiałów go wzniesiono. Przy dobrym zaprojektowaniu, budynek może w ogóle nie wymagać specjalnego chłodzenia.

KLIMATYZATORY

Klimatyzacja w dużych obiektach to złożone instalacje, zapewniające nie tylko chłodzenie powietrza, ale również jego osuszanie lub nawilżanie, właściwy przepływ itd. W domach jednorodzinnych oczekujemy zwykle wyłącznie tego pierwszego – chłodzenia. Klimatyzacja ma przy tym chyba tyle samo przeciwników, co zwolenników. Trzeba jednak podkreślić, że na złą opinię zapracowały wadliwe instalacje klimatyzacyjne – od początku źle zaprojektowane, nieprawidłowo wykonane albo nieodpowiednio eksploatowane.

 

Nadmierne krytykowanie klimatyzacji jest kompletnie bez sensu. Tym bardziej, że nie ma skuteczniejszego sposobu na efektywne chłodzenie pomieszczeń. Inne rozwiązania mogą lekko ochłodzić dom czy zapobiec jego nagrzaniu, lecz jeżeli zależy nam na konkretnym, szybkim efekcie chłodzenia, to użycie klimatyzatorów będzie niezastąpione.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydropol Dekor

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".