Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Błędy na budowie - Okna, drzwi, bramy garażowe

Osadzenie okien i drzwi oraz bramy garażowej nie jest skomplikowane. Jednak i w tak prostym montażu zdarzają się błędy. Te najpoważniejsze mogą powodować powstawanie mostków termicznych, przewiewanie wiatru i wilgoci oraz uszkodzenie stolarki.

Błędy na budowie - Okna, drzwi, bramy garażowe

NIEDOKŁADNE POMIARY

Zamówienie stolarki można zrealizować na dwa sposoby. Jeżeli jest się przekonanym, że wykonawcy zrobią wszystko dokładnie wg projektu i nie będzie żadnych zmian, to można zamówić stolarkę przed wymurowaniem ścian. Bezpieczniej jednak złożyć zamówienie po postawieniu murów i wykonaniu obmiarów z natury. W tym przypadku okna, drzwi i brama będą na pewno pasować (jeśli nie dojdzie do błędów w trakcie produkcji). Co prawda, obecnie może być zrealizowane praktycznie każde zamówienie, ale pamiętajmy, że stolarka podlega typizacji – za okna, drzwi oraz bramy o kształtach i wymiarach typowych zapłacimy mniej, niż za wyroby niestandardowe.

 

W obu przypadkach zdarzają się błędy. W pierwszym, można wykonać otwory, które nie będą zgodne z projektem, natomiast w drugim można niedokładnie je zmierzyć. Jednak jeżeli pomiarów dokonuje przedstawiciel producenta, a tak się dzieje najczęściej, to na nim spoczywa odpowiedzialność za ewentualne błędy i niedopasowanie stolarki.

NIEWŁAŚCIWE PRZYGOTOWANIE OTWORU W MURZE

Na solidność osadzenia okien, drzwi i bramy garażowej mają także wpływ błędy popełnione przy murowaniu otworów, w których będą osadzane. Dotyczy to głównie wykończenia krawędzi oraz zakończeń muru. Ważne jest, by ściana była zakończona tak, aby mur w tym miejscu był również monolitem. Otwory osłabiają ściany, dodatkowo do ich krawędzi mocuje się dość ciężkie okna, drzwi lub bramy, muszą więc mieć odpowiednią wytrzymałość i jednorodność.

 

Tego typu elementy zamontowane w ścianach zewnętrznych podlegają ciągłym, zmiennym obciążeniom parciem lub ssaniem wiatru. Obciążenia te mają charakter dynamiczny, są szczególnie "uciążliwe" dla ścian. Poza tym zazwyczaj nad otworem wmurowane jest nadproże albo jakaś inna belka, więc w tych miejscach – na krańcach otworów – działają też siły skupione. Z tych kilku powodów, trzeba zwrócić szczególną uwagę na właściwe wykonanie murów wokół otworów.

Tomasz Rybarczyk
fot. T. Rybarczyk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".