Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zabezpieczenie domu przed wakacjami

Wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem, jednak dla włamywaczy to „pracowity” okres. Aby uniknąć wizyty nieproszonych gości i spokojnie spędzić urlop, zawczasu pomyślmy o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Najlepiej połączmy zabezpieczenia elektroniczne z mechanicznymi. Pamiętajmy też, że mimo ogromnego postępu technologicznego, nic nie pomoże nam tak, jak życzliwy sąsiad.

Zabezpieczenie domu przed wakacjami

Bezpieczeństwo domu można podnieść na wiele sposobów, ale warto działać kompleksowo. Podstawą jest solidna stolarka drzwiowa i okienna, którą dodatkowo mogą chronić antywłamaniowe osłony okienne (rolety zewnętrzne i okiennice). Druga sprawa to systemy elektroniczne – alarmowy (obejmujący zarówno wnętrze domu, jak i jego otoczenie) lub instalacja inteligentna plus monitorowanie. Przy wystarczającej ilości czasu dobrze przygotowany złodziej sforsuje każdą przeszkodę mechaniczną. Jeśli spłoszy go syrena alarmowa lub partol agencji ochrony – prawdopodobnie unikniemy strat.

 

Jeżeli decydujemy się na podniesienie bezpieczeństwa domu przed samymi wakacjami, pomyślmy o antywłamaniowych osłonach przeciwsłonecznych. W przypadku okien dachowych możemy je zainstalować w każdej chwili na obsadzonych już przeszkleniach. Okna pionowe bez problemu wyposażymy natomiast w tzw. rolety elewacyjne – mocowane do muru ponad wnęką okienną. Możliwe jest dopasowanie ich każdego typu stolarki. Kasety takich modeli lakierowane są na rozmaite kolory. Pozostałe typy rolet zewnętrznych (podtynkowe, nadprożowe i naokienne) zakłada się na etapie osadzania okien, np. przy ich wymianie.

 

Warto też rozważyć montaż instalacji alarmowej bądź inteligentnej w wersji bezprzewodowej. Zainstalowanie poszczególnych elementów systemu w zamieszkanym domu nie powinno sprawić kłopotu. Nie wymaga bowiem kucia ścian w celu zamontowania pod tynkiem przewodów niskonapięciowych – sygnał przesyłany jest między urządzeniami drogą radiową. Instalację łatwo też rozbudować czy zmodyfikować (np. zmienić układ czujników). Niestety, kosztuje ona więcej od standardowej.

 

Do wykonania wspomnianych systemów (zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej), niezbędny jest projekt, który najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Aby całość działała satysfakcjonująco, nie wystarczy bowiem mocno rozbudowany układ wyposażony w zaawansowane urządzenia. Trzeba ich użyć w przemyślany sposób.

Małgorzata Kolmus
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".