Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Mostki cieplne

Mostki cieplne to fragmenty przegród zewnętrznych budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. Ich eliminacja jest trudna, ale przyczyną powstawania są przeważnie błędy projektowe i wykonawcze. Co oznacza, że na etapie wznoszenia nowego budynku można im zapobiegać.

Mostki cieplne

Co to takiego ten mostek cieplny? To taki fragment przegrody budowlanej, czyli ściany, stropu, dachu, przez który ciepło ucieka intensywniej niż przez jej pozostałą część. Przyczyną powstawania mostków są głównie błędy projektowe albo wykonawcze. Nie jest zatem mostkiem cieplnym całe okno, nawet jeśli ma ciepłochronność wyraźnie niższą niż ściana, lecz może nim być – jeżeli osadzono je niefachowo lub niedbale – miejsce połączenia stolarki z murem.

Przez mostki termiczne (bo i tak są nazywane), przy dużych różnicach temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku, następuje niekontrolowana utrata ciepła, a przegroda miejscowo się wychładza. Co pociąga za sobą nie tylko wzrost wydatków na ogrzewanie, ale również ryzyko jej zawilgocenia i zagrzybienia. W strefie mostka temperatura powierzchni przegrody obniża się bowiem tak znacznie, że może zostać przekroczony tzw. punkt rosy, w którym para wodna zaczyna się skraplać. A zawilgocone ściany czy stropy to pożywka dla pleśni i innych grzybów. Te zaś mogą wywoływać poważne schorzenia układu oddechowego, alergie, choroby reumatyczne, grzybice i wiele innych dolegliwości.

Mostki termiczne dzieli się na:

 • liniowe, które powstają, gdy gdzieś brakuje termoizolacji (w efekcie niedbałego ułożenia pojawia się nieciągłość), kiedy jest ona cieńsza bądź z materiału o słabszych właściwościach izolacyjnych. Typowe przykłady to obwody okien i drzwi, krokwie dachów spadzistych, wieńce stropów, itp;

 • punktowe, związane z punktowym użyciem innego materiału, dobrym przykładem są łączniki użyte do mocowania termoizolacji.

Janusz Werner
fot. Isover

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze