Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kostka brukowa i zaprawy spoinujące

Brukowane nawierzchnie są trwałe, estetyczne i łatwe w pielęgnacji. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazd dla samochodów, taras ziemny, ścieżki i schody w ogrodzie. Zastosowanie zaprawy spoinującej (zamiast piasku) nadaje traktom jeszcze większą wytrzymałość – w tym także odporność na czyszczenie myjką ciśnieniową.

Kostka brukowa i zaprawy spoinujące

Największym powodzeniem cieszy się obecnie bruk betonowy – oferowany przez producentów w niezliczonej liczbie kształtów, kolorów itd. Nowoczesne wyroby prezentują się atrakcyjnie, nie ustępując klinkierowi czy kamieniowi. Te dwa ostatnie materiały cechuje bardzo wysoka wytrzymałość i trwały kolor. Są jednak nieco droższe. Przestrzenie pomiędzy kostkami zazwyczaj wypełnia się piaskiem, jednak nowocześniejszą metodą jest użycie specjalnej fugi.

BETON

Decydując się na bruk betonowy, warto brać pod uwagę tzw. produkty uszlachetnione. Nowe technologie pozwalają dowolnie formować i barwić elementy. Stosuje się rozmaite sposoby obróbki ich wierzchniej warstwy. W wyniku tego nieźle imitują kamień, niekiedy drewno – w ogrodzie najlepiej prezentują się naturalne materiały. Profilowanie powierzchni umożliwia nadanie kostce dowolnej faktury (kamienia, drewna itd.). Wyroby obijane (w specjalnym bębnie) – z charakterystycznymi otarciami, rysami – przypominają starobruk. Szczotkowane mają natomiast szorstką, porowatą powierzchnię. Płukane (z warstwą kruszywa na wierzchu) wykazują bardzo dobre właściwości antypoślizgowe.

 

Wiele serii zawiera kostki o zróżnicowanej wielkości, dzięki czemu ułożona z nich nawierzchnia wygląda naturalnie i ciekawie. Tzw. kostka ekologiczna służy do budowy traktów z prześwitami, które dobrze przepuszczają wodę deszczową w głąb gruntu. Bruk tego typu ma otwory bądź wypusty dystansowe. Powstałe w nawierzchni prześwity wypełnia się kruszywem albo ziemią, w której sieje się trawę. Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się na podjazdach. Ścieżki i tarasy muszą mieć natomiast równą powierzchnię, po której wygodnie się chodzi. Ustawienie na niej stolika i krzeseł nie powinno stanowić problemu.

Małgorzata Kolmus
fot. Jadar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".