Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Więźba jaka i z czego?

W Polsce wciąż jeszcze na większości dachów przygotowuje się tradycyjną więźbę dachową, montowaną na budowie przez cieśli z litych elementów drewnianych. Coraz większą popularność zyskują więźby prefabrykowane - scalane w fabryce, a na rynku pojawiły się też nowe rozwiązania - drewno klejone warstwowo z lameli i belki dwuteowe.

Więźba jaka i z czego?

Bardzo ważnym czynnikiem przy projektowaniu dachu jest jego rozpiętość, która wynika z wielkości budynku. Liczy się ją od wewnątrz - jako odległość między jego dłuższymi ścianami. Zależnie od rozpiętości dachu, stosuje się różne typy konstrukcji oraz rozmaite materiały, począwszy od tradycyjnej tarcicy po drewno klejone z lameli i elementy prefabrykowane.

RODZAJE

W domach jednorodzinnych najczęściej planuje się więźbę krokwiową, krokwiowo-jętkową, płatwiowo-kleszczową. Na skomplikowanych dachach konstrukcja jest wypadkową kilku wariantów. Układ poszczególnych elementów, a także ich przekroje wynikają z obliczeń wytrzymałościowych, w których uwzględnia się wymiary budynku, jego lokalizację (i zależną od tego strefę obciążenia śniegiem i wiatrem), kąt nachylenia połaci, rozmieszczenie i wymiary okien dachowych oraz rodzaj pokrycia.

Więźba krokwiowa - najprostszy typ konstrukcji więźby. Stosuje się ją, jeżeli rozpiętość dachu jest mniejsza niż 7 m, a nachylenie połaci to 30-50°. Długość krokwi powinna wynosić 4,5 lub 5 m w przypadku lekkich pokryć dachowych. Krokwie mają jedynie dwa punkty oparcia - w kalenicy i na murłatach, ułożonych na stropie albo ścianach kolankowych.

Więźba krokwiowo-jętkowa - wykonywana na dachach o rozpiętość 7-11 m oraz nachyleniu 35-60°. W tym rozwiązaniu krokwie są dodatkowo wzmocnione poziomymi wiązarami jętkowymi, które mocuje się w połowie długości krokwi lub nieco nad ich połową (około 1/3 odległości od kalenicy). Jeśli taką konstrukcję stosuje się w domach z poddaszem mieszkalnym, jętki mogą służyć jako belki stropu nad jego pomieszczeniami.

Jan Król
fot. DEWALT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".