Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Tajniki układania dachówek

Do niedawna dachówki były najdroższym, lecz najefektowniejszym wykończeniem dachu. Nie tylko z powodu drogiego materiału, również za sprawą drogiego montażu. Obecnie koszt pokrycia dachu tym wyrobem i nieco tańszymi blaszanymi jest prawie taki sam. Ale żeby dach z dachówką wyglądał ładnie i przez długie lata był trwały, musi być fachowo wykonany. Nie jest to łatwe.

Tajniki układania dachówek

Układanie pokrycia z dachówek ceramicznych i betonowych to z pozoru nietrudna czynność. Nie polega ona wyłącznie na mocowaniu materiału do więźby dachowej. Wcześniej trzeba dach przygotować i zaplanować rozmieszczenie dachówek. Warto wziąć pod uwagę także koszty. Na dachach prostych bardziej ekonomiczne jest pokrycie z większych elementów, które szybciej się układa. Na skomplikowanych - z małych, dzięki którym mniej będzie odpadów po przycinaniu.

CIĘŻAR POKRYCIA

W projekcie domu podane są zazwyczaj ogólne informacje dotyczące pokrycia dachu. Najczęściej jest to dachówka ceramiczna lub betonowa, bez wskazania konkretnego produktu. Architekt jedynie sugeruje rodzaj pokrycia, a do inwestora należy decyzja, jaki model wybrać.

Kształt dachówki wpływa na jej ciężar, na przykład karpiówka jest lżejsza niż marsylka. Nie wolno oceniać ciężaru pokrycia na podstawie jednej sztuki. Dużo istotniejszym parametrem jest ciężar 1 m2 pokrycia. I tak karpiówka, układana zwykle gęsto jedna na drugiej, osiąga tu najwyższe wyniki, mimo że pojedyncza waży mało.

Jan Król
fot. Röben

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".