Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stropy

Strop to przegroda oddzielająca poszczególne kondygnacje, a przy okazji element usztywniający konstrukcję budynku. Większość ich rodzajów ma podobne właściwości użytkowe, a także cenę. Jednak w zasadniczy sposób różni je czaso- i pracochłonność wykonania. Nie każdy też będzie dobry, gdy zechcemy przykryć nim wnętrze o nietypowym, nieregularnym kształcie.

Stropy

Podstawowymi wymogami wobec każdego stropu są solidność i trwałość. Sprawdzenie czy te warunki zostały spełnione to zawsze obowiązek projektanta-konstruktora. Dlatego bez jego zgody nie można zmieniać stropu. Zarówno jeżeli chodzi o rodzaj jak i grubość, układ zbrojenia, klasę betonu czy grubość warstwy wylewki podłogowej (jastrychu). To najważniejsze techniczne kwestie, które muszą pozostać domeną fachowców i wszelkie zmiany trzeba z nimi skonsultować.

Z punktu widzenia inwestora ważnych jest jednak wiele innych cech. Kluczowa jest dostępność i możliwość dowozu na miejsce budowy. Najtrudniej będzie oczywiście z dużymi elementami prefabrykowanymi. Zaletą tych ostatnich jest zaś szybkość i łatwość montażu. Po prostu większość koniecznej pracy została już wykonana w hali fabrycznej, a nie na placu budowy.

Kiedy strop oddziela nieogrzewany strych lub piwnicę od części mieszkalnej, trzeba mieć na uwadze izolacyjność cieplną stropów. Tę jednak można łatwo podnieść dodając na stropie warstwę materiału izolacyjnego lub wykonując ocieplany sufit podwieszany.

Ze względów użytkowych bardzo istotna jest zdolność do tłumienia dźwięków (odgłos kroków, muzyka). Tu z kolei typowym rozwiązaniem jest dodanie tzw. podłogi pływającej, elementu niezależnego od samego rodzaju stropu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Konbet Poznań

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".