Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018

Stropy

Strop to przegroda oddzielająca poszczególne kondygnacje, a przy okazji element usztywniający konstrukcję budynku. Większość ich rodzajów ma podobne właściwości użytkowe, a także cenę. Jednak w zasadniczy sposób różni je czaso- i pracochłonność wykonania. Nie każdy też będzie dobry, gdy zechcemy przykryć nim wnętrze o nietypowym, nieregularnym kształcie.

Podstawowymi wymogami wobec każdego stropu są solidność i trwałość. Sprawdzenie czy te warunki zostały spełnione to zawsze obowiązek projektanta-konstruktora. Dlatego bez jego zgody nie można zmieniać stropu. Zarówno jeżeli chodzi o rodzaj jak i grubość, układ zbrojenia, klasę betonu czy grubość warstwy wylewki podłogowej (jastrychu). To najważniejsze techniczne kwestie, które muszą pozostać domeną fachowców i wszelkie zmiany trzeba z nimi skonsultować.

Z punktu widzenia inwestora ważnych jest jednak wiele innych cech. Kluczowa jest dostępność i możliwość dowozu na miejsce budowy. Najtrudniej będzie oczywiście z dużymi elementami prefabrykowanymi. Zaletą tych ostatnich jest zaś szybkość i łatwość montażu. Po prostu większość koniecznej pracy została już wykonana w hali fabrycznej, a nie na placu budowy.

Kiedy strop oddziela nieogrzewany strych lub piwnicę od części mieszkalnej, trzeba mieć na uwadze izolacyjność cieplną stropów. Tę jednak można łatwo podnieść dodając na stropie warstwę materiału izolacyjnego lub wykonując ocieplany sufit podwieszany.

Ze względów użytkowych bardzo istotna jest zdolność do tłumienia dźwięków (odgłos kroków, muzyka). Tu z kolei typowym rozwiązaniem jest dodanie tzw. podłogi pływającej, elementu niezależnego od samego rodzaju stropu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Konbet Poznań

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!