Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowy odpływ liniowy

Czy prysznic i brodzik to nierozłączna para? Już nie - w nowoczesnej łazience prysznica nie trzeba zamykać w kabinie, co najwyżej przesłania się go delikatną przegrodą ze szkła. Woda leje się bezpośrednio na podłogę, skąd odbiera ją prawie niewidoczny odpływ liniowy - nowy bohater współczesnej strefy kąpielowej.

Łazienkowy odpływ liniowy

Coraz częściej łazienka z prysznicem wygląda tak, jak na zdjęciu powyżej: podłoga wyłożona jest dużymi płytami z gresu, ceramiki lub kamienia, ewentualnie drewnem, nigdzie nie widać typowej kabiny czy brodzika, a słuchawka prysznicowa lub deszczownica po prostu wisi na ścianie. Obraz dopełnia prawie niedostrzegalna szklana tafla, która odgradza strefę natrysku i chroni resztę pomieszczenia przed zachlapaniem. Wydaje się, że płynąca na podłogę woda rozleje się po całej łazience. Ale nie - płytki mają minimalny spadek, a ukryty pod posadzką odpływ liniowy spokojnie nadąża z jej odbieraniem.

CO TO TAKIEGO TEN ODPŁYW LINIOWY?

Modny ostatnio odpływ liniowy to wbudowana w podłogę rynienka (korytko), która grawitacyjnie odbiera wodę i odprowadza ją przez syfon do rury kanalizacyjnej. To eleganckie rozwinięcie odpływu punktowego, czyli znanej od dawna kratki ściekowej. Od góry rynienkę zamyka ruszt (maskownica), który jest jej jedynym widocznym elementem. Ruszt może być ze stali nierdzewnej: perforowany (z powycinanymi w różne wzory otworami) albo pełny (wtedy woda odpływa przez okalającą go szczelinę), błyszczący bądź matowy. Ewentualnie z aluminium lub szklany.

W niektóre maskownice da się wkleić odpowiednio przycięte płytki, szklaną mozaikę czy egzotyczne drewno - wówczas odpływ staje się niewidoczny. Na rynku są też modele z podświetleniem LED, które włącza się przy kontakcie z wodą i płynnie zmienia kolory! Wszystkie muszą być odporne na wodę, zmiany wilgotności, kosmetyki, stosowane w domu środki czystości. I antypoślizgowe.

Janusz Werner
fot. Wiper

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".