Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana instalacji elektrycznej

Od kilkudziesięciu lat w ogóle trudno wyobrazić sobie dom bez instalacji elektrycznej. Jednak z czasem standardy jej wykonania bardzo się zmieniły. Przede wszystkim dawniej znacznie mniej było urządzeń elektrycznych i zaledwie 2-3 gniazdka w pomieszczeniu nikogo nie dziwiły. Dziś to o wiele za mało. Do tego coraz częściej z instalacją elektryczną integruje się rozmaitą automatykę, alarm, domofon itd. Dużo też zmieniło upowszechnienie nowych, energooszczędnych źródeł światła.

Wymiana instalacji elektrycznej

Wymagania wobec instalacji elektrycznych stale rosną. W nowych domach zwykle potrzebujemy znacznie większej mocy. Rozmaite urządzenia są wprawdzie może i mniej "prądożerne" ale mamy ich coraz więcej. Ponadto upowszechniły się kuchenki elektryczne i przepływowe podgrzewacze wody, czyli sprzęty o jednostkowej mocy nawet kilkunastu kW.

Moc i przyłącze

W umowie, którą zawieramy z dostawcą energii (zakładem energetycznym), określony jest maksymalny przydział mocy, którą możemy pobierać z sieci. Chodzi o jej największe, chwilowe obciążenie, nie o samą ilość energii zużywaną np. w ciągu miesiąca. W typowym domu bez kuchenki elektrycznej oraz innych sprzętów o dużej mocy wystarcza 10-12 kW. Jednak może być potrzebne i 3 razy więcej, jeśli planujemy zainstalować przepływowe ogrzewacze wody lub ogrzewanie elektryczne (szczególnie piece akumulacyjne).

Wówczas najlepiej skonsultować nasze plany z elektrykiem i sprawdzić w zakładzie energetycznym na jaki przydział mocy możemy liczyć. Teoretycznie wprawdzie dla domu jednorodzinego można uzyskać przydział mocy aż do 40 kW, ale nie wszędzie jest to możliwe ze względu na zły stan sieci niskiego napięcia i jej duże obciążenie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2018

Budujemy Dom 6/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".