Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zamiast tynku

Tynkowanie ścian zewnętrznych to nie jedyny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Można je również pokryć jedną z wielu dostępnych na rynku okładzin, mocowaną do rusztu nośnego lub przyklejaną bezpośrednio do muru. Budynek – zarówno w technologii szkieletowej, jak i tradycyjnej – można także obmurować ścianką osłonową, wykonaną z dekoracyjnych...

Tynkowanie ścian zewnętrznych to nie jedyny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Można je również pokryć jedną z wielu dostępnych na rynku okładzin, mocowaną do rusztu nośnego lub przyklejaną bezpośrednio do muru. Budynek – zarówno w technologii szkieletowej, jak i tradycyjnej – można także obmurować ścianką osłonową, wykonaną z dekoracyjnych cegieł lub bloczków.

Wyniosły i okazały budynek jednorodzinny, straszący surowymi nieotynkowanymi elewacjami – jakże częsty to widok w naszym krajobrazie. Niejednokrotnie domy takie od lat są zasiedlone; właściciele pieszczą wnętrza, zapominając o skazanych na nieestetyczny widok sąsiadach i przechodniach. A przecież tak być nie musi – wybór materiałów i technologii wykończenia ścian zewnętrznych jest dziś bardzo bogaty. W ofercie producentów znajdziemy rozwiązania na każde podłoże i niemal każdą kieszeń.

 

O tym, jaką okładzinę możemy zastosować, decydują nie tylko nasze upodobania, ale również techniczne możliwości ułożenia, co należy mieć na uwadze już na etapie stawiania ścian, a jeszcze lepiej – w fazie projektowania budynku. Wybór ogranicza bowiem w pewnym stopniu przyjęta technologia budowy (szkieletowa lub murowana: jedno- dwu- czy trójwarstwowa) oraz metoda ocieplenia ścian. Mimo to nawet w domach już użytkowanych możliwości są duże – tu także można będzie zastosować niektóre rodzaje okładzin elewacyjnych.

 

Ścianki elewacyjne

 

Wznoszone są jako warstwa zewnętrzna przegrody w technologii trójwarstwowej lub jako obmurówka (ściana osłonowa) w domach o konstrukcji szkieletowej. Obmurówkę taką można również wykonać w budynku o innej konstrukcji, pod warunkiem zapewnienia jej właściwego oparcia na podłożu. Decyzję najlepiej zatem podjąć już na etapie wykonywania fundamentów. Pozwoli to na odpowiednie ich poszerzenie, zapewniające obmurówce stabilność. W przypadku istniejącego, ale zbyt wąskiego fundamentu, można zbudować wokół niego podwalinę w postaci żelbetowej opaski wspornikowej. Wymaga to jednak sporządzenia indywidualnego projektu, a samo wykonanie jest dosyć kłopotliwe.

 

Ścianka osłonowa musi spełniać określone wymagania wytrzymałościowe – wykazywać odporność na parcie wiatru oraz wyboczenie (wynikające z wiotkości cienkiej konstrukcji), a także na zmiany temperatury. Najczęściej jej stabilność zwiększa się mocując kotwy łączące ją ze ścaną nośną. Niekiedy stosuje się również zbrojenie ze stali, układane w spoinach murowanej elewacji.

 

Ścianki elewacyjne wykonuje się z odpornych na wpływy atmosferyczne materiałów ściennych – z cegieł licowych i klinkierowych oraz bloczków silikatowych i betonowych. Niekiedy również – a jest to rozwiązanie bardzo oryginalne – obmurówki wznosi się z naturalnego kamienia.


Pobierz wersję pdf: Zamiast tynku
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".