Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

A może prąd

W wielu rejonach Polski nie ma gazu ziemnego.Do ogrzewania domu można wtedy wykorzystać gaz płynny, olej opałowy lub paliwo stałe. Ale co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów niezbędnych do wykonania kotłowni?Pozostaje ogrzewanie elektryczne.Ogrzewanie elektryczne stosujemy przede wszystkim w domach, w których nie ma miejsca na kotłownię, magazyn...

W wielu rejonach Polski nie ma gazu ziemnego.
Do ogrzewania domu można wtedy wykorzystać gaz płynny, olej opałowy lub paliwo stałe. Ale co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów niezbędnych do wykonania kotłowni?
Pozostaje ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne stosujemy przede wszystkim w domach, w których nie ma miejsca na kotłownię, magazyn oleju lub skład opału, albo nie możemy wybudować komina. Warunkiem ekonomicznej pracy urządzenia jest dobrze ocieplony budynek, czyli bardzo energooszczędny, oraz możliwość korzystania z taryfy nocnej. Szacuje się, że koszt ogrzewania energią elektryczną jest wtedy o około 35% wyższy niż przy ogrzewaniu gazem ziemnym, który jest najtańszym nośnikiem energii, dużo tańszym niż olej opałowy czy gaz płynny. Mimo ostatnich decyzji w sprawie akcyzy na olej opałowy i gaz płynny, już wkrótce może okazać się, że ogrzewanie prądem elektrycznym będzie miało zbliżoną cenę do gazu płynnego i oleju opałowego.

 

Ogrzewanie przy użyciu kotła elektrycznego warto zastosować, gdy przewidujemy w przyszłości możliwość podłączenia instalacji do sieci gazowej. Będziemy wtedy mieli gotową instalację centralnego ogrzewania.

 

Kocioł elektryczny może także wspomagać system ogrzewania kominkiem, tradycyjnym kotłem na paliwo stałe, pompą ciepła, kolektorem słonecznym. W chwili, gdy kominek lub kocioł przestaje ogrzewać (co ma miejsce zazwyczaj nocą, czyli w II taryfie) automatyka uruchamia kocioł elektryczny. Również w czasie kilkudniowego wyjazdu domowników, instalacja centralnego ogrzewania zostanie zabezpieczona przed zniszczeniem z powodu wychłodzenia (coraz częściej w soboty i niedziele dostępna jest taryfa weekendowa, taka jak taryfa II).

 

W układzie z pompą ciepła kocioł elektryczny przejmuje grzanie w czasie silnych mrozów – wtedy praca pompy byłaby bowiem nieekonomiczna.

 

Kocioł elektryczny może też być bardzo dobrym urządzeniem do ogrzewania domków letniskowych.

 

Jaki kocioł wybrać

 

Większość kotłów elektrycznych to urządzenia wiszące – gdyż są bardzo lekkie. Są także dostępne kotły stojące – najczęściej dużej mocy.

 

Dostępne w Polsce kotły elektryczne są zazwyczaj jednofunkcyjne. Większość z nich może współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu ogrzewają zarówno wodę grzewczą jak i użytkową. Są także kotły, które nie mają możliwości ogrzewania wody użytkowej, ale dzięki mniejszemu rozbudowaniu elektroniki są tańsze od standardowych kotłów z priorytetem c.w.u.. Wykorzystywane są one zwłaszcza jako alternatywne źródło ciepła do instalacji z kominkiem, pompą ciepła, kotłem na paliwo stałe itp.

 

Interesującym rozwiązaniem są tzw. elektrodowe kotły grzewcze. Wydzielanie w nich ciepła następuje na skutek przepływu prądu elektrycznego przez wodę między dwiema elektrodami, która jest w ten sposób nagrzewana – w kotłach tych nie ma grzałek elektrycznych.


Pobierz wersję pdf: A może prąd
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".