Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Naprawdę ciepła woda

Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez ciepłej wody płynącej z kranu. Wybór możliwości jej ogrzania jest bardzo duży. Ale nie każdy podgrzewacz zapewni wymagany przez nas komfort użytkowania. Korzystanie z ciepłej wody dopiero wtedy jest przyjemnością, gdy w każdej chwili i w każdym miejscu poboru będzie płynęła...

Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez ciepłej wody płynącej z kranu. Wybór możliwości jej ogrzania jest bardzo duży. Ale nie każdy podgrzewacz zapewni wymagany przez nas komfort użytkowania.
Korzystanie z ciepłej wody dopiero wtedy jest przyjemnością, gdy w każdej chwili i w każdym miejscu poboru będzie płynęła odpowiednio ogrzana woda.

Zanim kupimy podgrzewacz, musimy sprecyzować nasze potrzeby i oczekiwania. Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru podgrzewacza jest czynnik, który będzie podgrzewać wodę – gaz lub prąd elektryczny. Dostępne są także podgrzewacze na olej opałowy lub paliwo stałe, ale nie są one zbyt rozpowszechnione.

 

Niezależnie od rodzaju paliwa, możemy wybrać między podgrzewaczem pojemnościowym a przepływowym. Różni je zasada działania. W podgrzewaczu pojemnościowym ogrzana zostaje cała zgromadzona w zbiorniku woda i tam pozostaje gotowa do użycia. W przepływowym podgrzewana jest woda przepływająca przez urządzenie.

 

Zaletą podgrzewaczy pojemnościowych jest komfort korzystania z nich – jeżeli pojemność zbiornika dobierzemy odpowiednio do naszych potrzeb, zmagazynowana ogrzana woda umożliwi jednoczesne korzystanie z niej w kilku miejscach domu, np. do zmywania w kuchni i do kąpieli. Wadą podgrzewaczy pojemnościowych jest, że mimo dobrej izolacji zbiornika woda ulega w nim powolnemu ochładzaniu, a to wymaga zużycia dodatkowej energii na jej ponowne podgrzanie. Ponadto zbiornik zajmuje dużo miejsca.

 

Podgrzewacze przepływowe dzielą się na sterowane elektronicznie urządzenia droższe, w których pobierana woda jest szybko ogrzewana do zadanej przez nas temperatury, oraz na tańsze, w których temperatura wypływającej wody zależy od tego, jaki jest jej strumień, a to obniża komfort korzystania z niej.

 

Podgrzewacze przepływowe elektryczne

 

Uruchamiają się, gdy zaczyna płynąć przez nie woda, a wyłączają, gdy woda przestaje płynąć. Tak więc energię pobierają jedynie na podgrzanie tej ilości wody, jaka jest w danym momencie zużywana. W podgrzewaczach przepływowych stosuje się nieosłonięte lub osłonięte elementy grzejne. Nieosłonięty element grzejny jest to drut oporowy, który nagrzewa się pod wpływem płynącego prądu i przekazuje ciepło do wody, w której jest zanurzony. Podczas ogrzania następuje wydłużenie, a w czasie stygnięcia – skrócenie drutu, dzięki czemu nie odkłada się na nim kamień. Dlatego podgrzewacze z elementem nieosłoniętym warto stosować w tych domach, gdzie woda jest twarda.

 

Element grzejny osłonięty jest to grzałka znajdująca się w osłonie szklanej, porcelanowej lub innej. Osłona ta zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą.

 

Najważniejszym parametrem podgrzewaczy przepływowych jest ich moc. Chociaż kupujemy urządzenie z określoną mocą nominalną, nie oznacza to, że zawsze będzie płynąć z niego równie gorąca woda. W najbardziej popularnych podgrzewaczach, które mają hydrauliczną regulację temperatury ogrzanej wody, temperatura zależy od strumienia wypływającej wody – im większy, tym chłodniejsza będzie płynąć woda. Podgrzewacze z hydrauliczną regulacją temperatury mogą mieć skokową regulację mocy, np. dwu- lub trójstopniową. Przy małym przepływie wody podgrzewacz wykorzystuje połowę mocy, przy dużym – całą moc.


Pobierz wersję pdf: Naprawdę ciepła woda
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".