Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Garderoba jest ważna

Jest kilka rozwiązań mogących stanowić garderobę, czyli zamkniętą przestrzeń, gdzie każda rzecz ma swoje miejsce. Bez wątpienia takie pomieszczenie jest marzeniem niejednej osoby i każdy z nas stara się stworzyć w swoim domu chociaż jej namiastkę.W domu jednorodzinnym garderoba to pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. Może to być też tylko...

Jest kilka rozwiązań mogących stanowić garderobę, czyli zamkniętą przestrzeń, gdzie każda rzecz ma swoje miejsce. Bez wątpienia takie pomieszczenie jest marzeniem niejednej osoby i każdy z nas stara się stworzyć w swoim domu chociaż jej namiastkę.

W domu jednorodzinnym garderoba to pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. Może to być też tylko wydzielona część pomieszczenia, albo wręcz wbudowana w ścianę duża szafa z przesuwanymi drzwiami.

 

W pobliżu sypialni

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby obok sypialni. Można oddzielić część pomieszczenia drzwiami przesuwanymi czy ścianką gipsowo-kartonową, lub zaprojektować osobny pokój. Garderoba za ścianką stanowi integralną część pomieszczenia, a wejście do niej może być jednocześnie elementem wystroju wnętrza. Wszystko zależy od aranżacji i gustu właścicieli oraz wykorzystanych materiałów, ich kolorystyki i faktur. Najbardziej praktyczne jest zastosowanie drzwi przesuwnych, z uwagi na to, iż nie zabierają one miejsca przy otwieraniu. Drzwi mogą być wypełnione niemal dowolnym materiałem. Dostępne są na rynku płyty laminowane w różnych kolorach – od pastelowych po drewnopodobne w najróżniejszych odcieniach oraz fakturach. Dla tych, którzy cenią sobie naturę i ekologię doskonałym rozwiązaniem będą drzwi wykonane z płyt rattanowych, loomowych (loom to mata powstała w wyniku przetworzenia drewna na materiał celulozowy; loom jest stosowany jako wypełnienia w drzwiach i meblach) lub bambusowych. Zastosowanie drzwi z szyby mlecznej lub przezroczystego poliwęglanu nadaje pomieszczeniu lekkości oraz tajemniczości, kiedy w garderobie palą się światła. Jeśli zaś chcielibyśmy optycznie powiększyć pomieszczenie, to najlepiej sprawdzają się lustra. Dzięki tak bogatej ofercie wypełnień bardzo często drzwi prowadzące do garderoby stanowią dodatkowy, interesujący element wyposażenia wnętrza. Czasami jako wejście do garderoby znajdują zastosowanie drzwi łamane (do wnętrza garderoby lub do wnętrza pomieszczenia przed nią). W tym przypadku należy pamiętać o konieczności pozostawienia miejsca na złożone drzwi, co może stanowić pewien dyskomfort i utrudnienie w komunikacji.

 

Rozmiary garderoby

 

Nie ma określonych wymiarów dla pomieszczenia, w którym można urządzić garderobę. Każdej pani domu marzy się posiadanie własnej przestronnej i dużej garderoby, gdzie wszystko miałoby swoje miejsce, nie byłoby problemu z upychaniem ubrań, z opanowaniem bałaganu i „skakaniem” od pawlacza do pawlacza. Niestety, taki przywilej mają tylko niektórzy. Garderobę urządzimy jednak właściwie w każdym pomieszczeniu, w jego kącie lub we wnęce, niezależnie od ich wymiarów, dzięki możliwości kupienia elementów wyposażenia na wymiar. No, chyba że jesteśmy akurat na etapie budowy domku jednorodzinnego lub generalnego remontu i przestawiania ścianek. Wtedy możemy zaplanować specjalne pomieszczenie z przeznaczeniem właśnie na garderobę. Do tego celu doskonale nadają się również pomieszczenia pod skosem lub na poddaszu; ich urządzenie stanowi dla właścicieli nie lada wyzwanie. Oddzielenie skosu ścianką lub drzwiami daje kąt, który dzięki zastosowaniu drążków i półek można przystosować właśnie na garderobę.


Pobierz wersję pdf: Garderoba jest ważna
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".