Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Świeże powietrze

Problem źle działającej wentylacji pojawił się wraz ze szczelnymi oknami i drzwiami, powodując wiele nieznanych wcześniej problemów. Częste bóle głowy, alergie, ciągłe uczucie senności mogą oznaczać zbyt małą ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu.Dlaczego wentylacja jest niezbędna? Wentylacja powinna zapewnić ciągłą wymianę powietrza w domu – czyli w miejsce zużytego powinno...

Problem źle działającej wentylacji pojawił się wraz ze szczelnymi oknami i drzwiami, powodując wiele nieznanych wcześniej problemów. Częste bóle głowy, alergie, ciągłe uczucie senności mogą oznaczać zbyt małą ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu.

Dlaczego wentylacja jest niezbędna? Wentylacja powinna zapewnić ciągłą wymianę powietrza w domu – czyli w miejsce zużytego powinno napływać świeże powietrze z zewnątrz. Dzięki temu do pomieszczeń dopływa tlen, niezbędny oddychania oraz do prawidłowej pracy urządzeń wykorzystujących go w procesie spalania.

 

Z wywiewanym zużytym powietrzem usuwane są dwutlenek węgla, kurz, dym z papierosów, szkodliwe związki ulatniające się z mebli, farb itp., a także para wodna z kuchni oraz łazienki. W pomieszczeniach, w których wentylacja źle działa, utrzymuje się nadmierna wilgotność, powodująca np. powstawanie wilgotnych plam na ścianach. Po pewnym czasie rozwiną się z nich grzyby i pleśń. Czujemy się wtedy źle – odczuwamy senność i zmęczenie, mamy bóle głowy oraz trudności z koncentracją.

 

To, w jakim stopniu zanieczyszczone jest powietrze, zależy między innymi od tego, ile osób mieszka w domu i jaki tryb życia prowadzą, czy np. gotujemy w domu obiady, pieczemy ciasta. Ilość zanieczyszczeń i pary wodnej zwiększa się także w trakcie suszenia prania oraz prasowania z nawilżaniem.

 

Jak powinna działać wentylacja?

 

Świeże powietrze musi dopływać do tych pomieszczeń, w których powstaje najmniej zanieczyszczeń, czyli do sypialni i pokoi dziennych. Z nich przepływa do pomieszczeń pozostałych. Powietrze świeże należy koniecznie doprowadzić do kotłowni i pokoju z kominkiem. Dostaje się ono, w zależności od rodzaju wentylacji, przez nieszczelności w oknach lub nawiewniki zamontowane w oknie bądź w ścianie.

 

Żeby powietrze dopłynęło do wszystkich pomieszczeń w domu, musimy zapewnić jego swobodny przepływ między sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami. W tym celu zostawiamy szczelinę między dolną krawędzią drzwi a poziomem podłogi. Natomiast w dolnej części drzwi do łazienki i ubikacji powinny być zamontowane specjalne kratki lub otwory.

 

Zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń, w których wydziela się najwięcej zanieczyszczeń, czyli z kuchni, łazienki, garażu, kotłowni oraz spiżarni i garderoby. W każdym z nich powinna być zamontowana kratka wentylacyjna połączona z kanałem wentylacyjnym, przez który zanieczyszczone powietrze wypływa na zewnątrz.

 

Jeżeli zapewnimy właśnie taki przepływ powietrza, mamy pewność, że do pokoi i sypialni nie dostanie się zanieczyszczone powietrze z kuchni, łazienki lub WC.

 

Do wyboru mamy trzy rodzaje wentylacji: najtańszą – grawitacyjną (naturalną), wyciągową i najdroższą – nawiewnowywiewną. Od tego, który rodzaj wentylacji zastosujemy u siebie w domu, zależeć będzie jakość powietrza w naszym domu i nasze samopoczucie.


Pobierz wersję pdf: Świeże powietrze
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".