Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ścieżki z bruku i betonu

Z kostek w róznych kształtach i kolorach można ułożyć oryginalnie wyglądającą nawierzchnię (fot. Libet)W każdym ogrodzie są ścieżki i podjazdy dla samochodu. Wykonuje się je z różnych materiałów, wśród nich niezwykle popularna jest kostka brukowa. Ale także z wylewanego betonu można wykonać efektowną nawierzchnię.Nawierzchnie z kostki brukowej są trwałe, a...
Z kostek w róznych kształtach i kolorach można ułożyć oryginalnie wyglądającą nawierzchnię (fot. Libet)

W każdym ogrodzie są ścieżki i podjazdy dla samochodu. Wykonuje się je z różnych materiałów, wśród nich niezwykle popularna jest kostka brukowa. Ale także z wylewanego betonu można wykonać efektowną nawierzchnię.

Nawierzchnie z kostki brukowej są trwałe, a dzięki szczelinom pomiędzy poszczególnymi elementami łatwo odpływa z nich woda. Na starannie wykonanej powierzchni nie tworzą się kałuże, zaś liście czy nagromadzony piasek łatwo usunąć. Uszkodzoną powierzchnię szybko naprawimy, wymieniając zniszczone elementy. Kostka brukowa jest produkowana z betonu oraz kamieni naturalnych.

 

Kostka jak liść dębu

 

Dostępna jest kostka w wielu kształtach i kolorach, co pozwala na ułożenie efektownych nawierzchni. Szczególnie elegancko wyglądają nawierzchnie z kostek o kolorach cieniowanych.

 

Kostka betonowa produkowana jest jako jedno- i dwuwarstwowa.

 

Kostka jednowarstwowa jest wytwarzana z jednego rodzaju betonu. Może być barwiona w masie, dzięki czemu niewielkie uszkodzenia powierzchni są mało widoczne.

 

Kostki dwuwarstwowe mają spodnią warstwę konstrukcyjną oraz wierzchnią warstwę dekoracyjną, w której rozprowadzony jest barwnik. Warstwa ta może dodatkowo imitować naturalny kamień: granit, marmur, bazalt. Odmianą kostek dwuwarstwowych są elementy z dodatkiem bazaltu – spodnia warstwa to beton konstrukcyjny, natomiast do wierzchniej dodany jest granulat kamienny.

 

Wierzchnia warstwa kostek betonowych może być gładka, piaskowana bądź śrutowana, dzięki czemu wyglądem przypomina starą nawierzchnię. Górne krawędzie kostek mogą być proste lub fazowane. Krawędzie fazowane ułatwiają spływanie wody w szczeliny między elementami i następnie do podłoża.

 

Kostki betonowe wytwarzane są w wielu kształtach geometrycznych oraz nieregularnych. Najbardziej popularne to kwadrat, prostokąt, sześciokąt, fala, domino (zwane także kością) oraz liść dębu. Te same kształty u poszczególnych producentów mają inne nazwy handlowe. Niektóre kostki są przeznaczone do układania wzorów sprawiających wrażenie trójwymiarowości. Spotęguje je zastosowanie elementów w kilku kolorach lub w różnych odcieniach.

 

Obecnie kostka produkowana jest w wielu kolorach. Oprócz szarego jest dostępny czerwony, brązowy, zielony, grafitowy a także niebieski, biały i żółty.


Pobierz wersję pdf: Ścieżki z bruku i betonu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".