Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dachowa odnowa

Dach stromy – a takie wieńczą znakomitą większość domów jednorodzinnych w Polsce – nie tylko chroni budynek, decydując w dużej mierze o warunkach panujących w jego wnętrzu. Jest on także istotnym elementem architektonicznym – wyznacznikiem stylu, proporcji i urody całej budowli. Dlatego remontujemy go zarówno ze względów praktycznych – gdy...

Dach stromy – a takie wieńczą znakomitą większość domów jednorodzinnych w Polsce – nie tylko chroni budynek, decydując w dużej mierze o warunkach panujących w jego wnętrzu. Jest on także istotnym elementem architektonicznym – wyznacznikiem stylu, proporcji i urody całej budowli.
Dlatego remontujemy go zarówno ze względów praktycznych – gdy niszczeje lub przecieka – jak i estetycznych – kiedy chcemy „odświeżyć” wizerunek domu. Równie często okazją do remontu bywa adaptacja poddasza do celów użytkowych.

 

Kręgosłup do leczenia lub... wymiany

 

Wymiana konstrukcji dachowej to w przypadku budynku zasiedlonego operacja dosyć poważna i kosztowna. Łączy się bowiem z koniecznością demontażu dotychczasowego pokrycia oraz masywnych elementów więźby, które – nieostrożnie zdejmowane – mogą uszkodzić elewacje budynku. Na szczęście potrzeba tak gruntownego remontu zachodzi rzadko – głównie wtedy, gdy krokwie oraz belki zostały zaatakowane i w znacznym stopniu zniszczone przez owady czy grzyby, lub jeżeli planujemy położyć cięższe pokrycie niż dotychczasowe, a nie pozwalają na to zbyt małe przekroje elementów konstrukcji.

 

Poważne zniszczenia drewnianych konstrukcji dachowych dotyczą głównie budynków wiekowych lub szczególnie zaniedbanych. Dość często natomiast napotkać można skutki działań wykonawców-partaczy, czynników atmosferycznych lub korozji biologicznej – wówczas zniszczenia mają zwykle postać miejscowych uszkodzeń. Nierzadko występują także odkształcenia geometrii konstrukcji, powstałe w efekcie nadmiernego jej obciążenia. W każdym z przypadków więźbę należy poddać dokładnym fachowym oględzinom – dopiero wtedy można podjąć decyzję o metodzie i zakresie robót remontowych.

 

Odkształcone krokwie

 

Defekt ten najczęściej występuje w prostych konstrukcjach krokwiowych, w postaci łukowatych ugięć po środku długości krokwi, świadczących o ich przeciążeniu zbyt ciężkim pokryciem dachu lub grubą warstwą śniegu. Krokwie można w łatwy sposób „wyprostować”, przybijając obustronnie do każdej z nich (w środku rozpiętości, na odcinku 3-4 m) deski grubości 25 mm. Pod mocowane do tych krokwi kontrłaty należy podłożyć drewniane podkładki odpowiednio dobranej grubości, co pozwoli uzyskać równą płaszczyznę dachu.

 

Osłabione połączenie jętki z krokwią

 

Więźba krokwiowo-jętkowa to popularna konstrukcja, często stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Tu miejscem szczególnie narażonym na zniszczenie jest połączenie jętki z krokwią. Można je wzmocnić, nabijając obustronnie nakładki z wodoodpornej sklejki grubości 15-20 mm.

 

Zniszczona murłata

 

Częstym błędem wykonawczym jest brak izolacji przeciwwilgociowej pomiędzy murem a spoczywającą na nim murłatą. Prowadzi to do jej zniszczenia, a w konsekwencji – do utraty stabilności całej konstrukcji dachu.

 

Wymiana murłaty nie jest prosta, wymaga bowiem uniesienia krokwi wzdłuż całego boku budynku. Prace najlepiej wykonać z pomocą podnośników hydraulicznych podpierających belkę montażową. Zniszczoną murłatę najwygodniej usunąć wycinając ją odcinkami spomiędzy krokwi. Nową murłatę układamy na warstwie hydroizolacji z papy, a następnie mocujemy długimi kotwami, głęboko osadzonymi w murze.


Pobierz wersję pdf: Dachowa odnowa
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".