Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Parapety

Parapety zewnętrzne (podokienniki) chronią ściany, przed zawilgoceniem oraz zaciekami poniżej okien, a wewnętrzne stanowią element wykończenia. Parapety zewnętrzne Podokienniki wytwarzane są z materiałów odpornych na częste oddziaływanie: wilgoci, wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, zanieczyszczeń, promieni słonecznych, a także na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. W przypadku parapetów zewnętrznych niezwykle ważny jest prawidłowy montaż....

Parapety zewnętrzne (podokienniki) chronią ściany, przed zawilgoceniem oraz zaciekami poniżej okien, a wewnętrzne stanowią element wykończenia.

Parapety zewnętrzne

Podokienniki wytwarzane są z materiałów odpornych na częste oddziaływanie: wilgoci, wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, zanieczyszczeń, promieni słonecznych, a także na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. W przypadku parapetów zewnętrznych niezwykle ważny jest prawidłowy montaż. Błędy mogą bowiem spowodować przeciekanie, a w konsekwencji trwałe zawilgocenie oraz zasolenie ściany.

 

Podokienniki muszą być również dobrze dopasowane, dlatego też przed zakupem trzeba dokonać dokładnych pomiarów. Oprócz prawidłowego dobrania długości bardzo ważna jest również szerokość parapetu. Ustalając ją należy wziąć pod uwagę grubość ewentualnej warstwy izolacyjnej oraz elewacyjnej. Brzeg parapetu zewnętrznego powinien wystawać około 3-5 cm poza lico ściany. Prawidłowe odprowadzanie wody zapewni natomiast lekkie nachylenie płaszczyzny parapetu (przynajmniej 5 stopni). Bardzo ważną rolę pełni też wyprofilowany brzeg zwany kapinosem. Jego zadaniem jest zbieranie kropel wody i nie dopuszczanie, aby zaciekały na spodnią część parapetu oraz na ścianę. Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność styku krawędzi podokiennika ze ścianą. Pozostawienie tam nawet niewielkiej szczeliny może sprawić, iż woda dostanie się pod materiał elewacyjny. Konsekwencją będą duże wydatki związane z naprawą uszkodzonej ściany.

 

Parapety z blachy ocynkowanej...

 

...w dalszym ciągu są bardzo popularne z powodu niskiej ceny. W handlu dostępne są podokienniki gotowe w wymiarach: od 50 do 320 mm (szerokość) i do 6 m (długość). Blacha zabezpieczona jest kilkoma warstwami (podwójne cynkowanie, antykorozyjna farba gruntująca, lakier o dużej twardości, najczęściej w kolorze: srebrnym, brązowym lub białym). Na zabezpieczenia antykorozyjne oraz trwałość kolorów udzielana jest pięcioletnia gwarancja. Firmy wytwarzające parapety gotowe oferują także elementy do estetycznego wykończenia ich brzegów przy ścianie.

 

Pod oknami, do których nie uda się dopasować parapetów gotowych montuje się podokienniki wykonywane na zamówienie. Są one przycinane i profilowane ze stalowej blachy ocynkowanej o grubości 0,55 mm (jeżeli podokiennik ma poniżej 2 m długości). Parapety tego typu można pomalować na dowolny kolor farbami do blachy ocynkowanej, należy je jednak najpierw koniecznie umyć i odtłuścić.

 

Parapety z aluminium...

 

...występują najczęściej w szerokościach od 50 do 360 mm. Można je zamówić w dowolnej długości. Na rynku spotyka się zarówno podokienniki z surowego aluminium, jak i anodowane w kolorze naturalnym, brązowym oraz ciemnobrązowym. W ofercie producentów znajdują się także parapety lakierowane proszkowo (różne kolory). Ten rodzaj podokienników jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne. Parapety z aluminium sprzedawane są z akcesoriami wykończeniowymi, a także z elementami ułatwiającymi ich montaż. Warto pamiętać, że ponieważ aluminium znacznie rozszerza się pod wpływem ciepła, to przy wyznaczaniu długości podokiennika należy wymierzoną długość pomniejszyć aż o 15 mm. Szczelność oraz swobodne zmiany wymiarów zapewniają końcówki nasuwane na brzegi parapetu.

Marek Żelkowski


Pobierz wersję pdf: Parapety
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".