Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stawy kąpielowe

Dotychczas stawy ogrodowe pełniły tylko funkcję ozdobną. Kąpieliska zaś stanowiły baseny, w których czystość wody utrzymuje się przez chlorowanie. Mało kto wie, że kąpać można się również w porośniętym naturalną roślinnością stawie kąpielowym. Staw kąpielowy składa się z dwóch części: strefy rekreacyjno-kąpielowej o głębokości od 1 do 2 m oraz stosunkowo...

Dotychczas stawy ogrodowe pełniły tylko funkcję ozdobną. Kąpieliska zaś stanowiły baseny, w których czystość wody utrzymuje się przez chlorowanie. Mało kto wie, że kąpać można się również w porośniętym naturalną roślinnością stawie kąpielowym.

 

Staw kąpielowy składa się z dwóch części: strefy rekreacyjno-kąpielowej o głębokości od 1 do 2 m oraz stosunkowo płytkiej strefy regeneracyjno-bagiennej pełniącej funkcję filtra oczyszczającego. Układ ten wzbogacony jest zazwyczaj o kaskadę wodną, gdzie woda wypompowywana ze strefy kąpielowej jest natleniana. Natleniona woda wpływa na filtr bagienny, gdzie przenika przez odpowiednio dobrane złoże, składające się z warstw minerałów o różnej granulacji. Przy tworzeniu złoża należy zwracać uwagę na obecność minerałów wiążących znajdujące się w wodzie substancje biogenne, które w przeciwnym razie powodowałyby niekorzystne mętnienie wody i zarastanie jej glonami.

Co kryje w sobie?

Istota stawu kąpielowego polega na zintensyfikowaniu naturalnych procesów samooczyszczania wód, zachodzących w naturalnych zbiornikach wodnych.

 

Woda w stawie cyrkuluje w obiegu zamkniętym, dzięki odpowiednio dobranej, stale działającej pompie małej mocy.

 

Naturalne zjawiska zachodzące w złożu filtra na specjalnie dobranych minerałach oraz oczyszczanie przez kultury bakteryjne, pozwalają na niestosowanie, jak ma to miejsce w tradycyjnych basenach, chloru a także na redukcję bakterii coli w stopniu spełniającym wymagane normy.

 

Duże znaczenie ma właściwy dobór roślin, dostarczających przez system korzeniowy tlen do spodnich warstw filtra bagiennego.

 

Swą rolę w oczyszczaniu wody mają także mikroskopijne skorupiaki, takie jak dafnie czy oczliki, żywiące się pływającymi w wodzie jednokomórkowymi glonami.

 

Oprócz filtrów bagiennych, działających na zasadzie tradycyjnej oczyszczalni gruntowo-korzeniowej, a także minerałów – używanych zarówno jako wypełnienie filtra bagiennego, jak i filtra mechanicznego – do poprawy jakości wody w stawach kąpielowych wykorzystuje się skimmery, odpływy denne i kaskady. Odpływ denny umożliwia przepływ zanieczyszczonej wody przez dno zbiornika i separowanie osadów w studzience osadowej, filtrze mechanicznym lub odprowadzenie ich kanalizacją, natomiast skimmer czyli urządzenie przelewowe, zbiera drobne zanieczyszczenia z powierzchni stawu.

 

Osady gromadzone są w studzience sedymentacyjnej lub na filtrze mechanicznym. Układ wyposaża się często w wodną kaskadę natleniającą wodę wypompowywaną ze strefy kąpielowej, skąd trafia ona na gruntowo-roślinne złoże oczyszczające.

Idealne miejsce

Stawy przydomowe powinny być lokalizowane w miejscach dobrze nasłonecznionych, bez sąsiedztwa dużych drzew.

 

Staw powinien być w okresie lata poddany działaniu promieni słonecznych przez około 6-8 godzin w ciągu doby. Częściowe zacienienie zapobiega nadmiernemu wzrostowi temperatury wody, w której zawartość tlenu maleje w miarę wzrostu temperatury.

 

Nadmierne wzbogacanie się zbiorników wodnych w substancje odżywcze powodować mogą z kolei liście opadające z drzew rosnących w pobliżu stawu, co również należy mieć na uwadze planując jego umiejscowienie.

 

Bardzo ważna jest wielkość działki, na której zamierzamy wybudować staw. Im mniej miejsca możemy przeznaczyć na strefę regeneracyjną, tym większych nakładów finansowych wymagać będą konieczne ze względu na jakość wody urządzenia techniczne.

Marta Stankiewicz, konsultacje Marcin Gąsiorowski


Pobierz wersję pdf: Stawy kąpielowe
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze