Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wewnętrzna instalacja elektryczna

Nawet najbardziej nowoczesny dom nie będzie komfortowy, jeżeli nie zadbamy o prawidłowo wykonaną instalację elektryczną. Wygodę użytkowania zapewnią odpowiednio rozmieszczone gniazda i łączniki oraz możliwość uruchomienia różnych urządzeń jednocześnie bez ryzyka „wywalania” korków.
Wewnętrzna instalacja elektryczna

Wykonanie instalacji powinno się powierzyć doświadczonemu elektrykowi z uprawnieniami budowlanymi. Wykona on instalację, sprawdzi jej działanie i sporządzi protokół pomiarów instalacji, bo tylko wtedy zakład energetyczny podpisze z nami umowę o korzystanie z prądu.

 

Nie ma formalnego wymogu sporządzania projektu instalacji elektrycznej, ale warto go mieć, choćby w formie odręcznego szkicu. Mając projekt, możemy na spokojnie przeanalizować miejsca montażu poszczególnych gniazdek i łączników. Dzięki temu nie zapomnimy o żadnym ważnym dla nas urządzeniu i przeznaczymy dla niego gniazdko, umieszczone w odpowiednim miejscu.

 

Możemy się także zastanowić, jakie urządzenia chcemy podłączyć w przyszłości i już teraz przewidzieć dla nich miejsce w projektowanej instalacji. A dobrze zaprojektowana instalacja wytrzyma obciążenie pracą różnych urządzeń dużej mocy działających jednocześnie.

Planujemy układ instalacji

Zanim powstanie projekt instalacji, warto powiedzieć elektrykowi, jakie urządzenia elektryczne chcielibyśmy mieć w poszczególnych pomieszczeniach oraz jakie gniazda i łączniki. Zastanówmy się nad tym, jak często i w jakich okolicznościach będą uruchamiane poszczególne urządzenia. Ustalmy miejsca rozmieszczenia żyrandoli i kinkietów. Pamiętajmy o antenie telewizyjnej, gniazdkach telefonicznych i komputerowych, bo wymagają one specjalistycznych podłączeń. Jeśli np. w łazience lub w holu planujemy elektryczne ogrzewanie podłogowe, powiedzmy o tym elektrykowi.

 

Nawet jeżeli nie wszystkie urządzenia elektryczne będziemy kupować od razu, warto zapewnić sobie możliwość korzystania z nich w przyszłości. Zadbajmy więc, by elektryk zaprojektował i wykonał gniazda, do których będziemy mogli je podłączyć. Odpowiedniego zaprojektowania wymaga też instalacja elektryczna na zewnątrz domu. Wśród urządzeń zewnętrznych, które wymagać będą podłączeń, powinny się znaleźć: domofon lub wideodomofon przy furtce, system elektronicznego otwierania bramy wjazdowej i garażowej oraz oświetlenie zewnętrzne.

 

Warto też zaplanować odpowiednią liczbę gniazd do podłączania kosiarki, pompy do oczka wodnego, minifontanny, a także lampek choinkowych. Może kiedyś zamontujemy też kable grzewcze, które będą rozmrażały rynny lub zabezpieczały podjazd i chodniki przed oblodzeniem.

 

Nawet jeśli nie wszystkie pomieszczenia będziemy wykańczać od razu – na przykład zostawiamy strych do późniejszej adaptacji – warto zaplanować, jakie funkcje będą pełnić w przyszłości. Wyprowadzenie odpowiednich przewodów umożliwi włączenie tych pomieszczeń do instalacji elektrycznej bez konieczności kucia ścian i jej przerabiania.

 

Zanim elektryk rozmieści wszystkie punkty świetlne i gniazda, powinien nas zapytać o rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń. Już na etapie projektu warto więc ustalić, gdzie postawimy łóżka, biurko z komputerem, stoliki nocne, szafy, regały czy stolik ze sprzętem RTV. Chociaż może się to wydawać trudne, najlepiej rozplanować umeblowanie pomieszczeń jeszcze na etapie stanu surowego, przed ułożeniem tynków.

 

W domu, w którym instalacja elektryczna jest funkcjonalnie wykonana, nie trzeba używać przedłużaczy, które szpecą wnętrza i przeszkadzają w sprzątaniu.

Najpierw tablica rozdzielcza

Rozdzielnica to obudowa, w której zamontowane są aparaty zabezpieczające instalację elektryczną i urządzenia, które są do nich podłączone. Umieszcza się ją w przedpokoju lub korytarzu. Z jednej strony podłącza się do niej wewnętrzną linię zasilającą, łączącą instalację wewnętrzną ze złączem, z drugiej zaś strony podłącza się końcówki wszystkich przewodów elektrycznych prowadzonych w budynku, czyli tzw. obwody. Podstawowym zadaniem rozdzielnicy jest dbanie o bezpieczeństwo odbiorników. Powinna być na tyle duża, żeby zostało w niej wolne miejsce na zamontowanie w przyszłości dodatkowych zabezpieczeń.

 

W rozdzielnicy montowana jest przede wszystkim aparatura modułowa, czyli wyłączniki różnicowoprądowe, wyłączniki nadmiarowoprądowe (in. nadprądowe) i ograniczniki przepięć. Można też zamontować elementy sterujące, czyli zegary tygodniowe, styczniki, przekaźniki itp., ale wykorzystywane są one dużo rzadziej.

 

Najważniejszym zadaniem aparatów zamontowanych w rozdzielnicy jest zabezpieczanie całej instalacji przed zwarciem, przeciążeniem lub przepięciem powstałym na przykład wskutek uderzenia pioruna. Do tego służą ograniczniki przepięć, wyłączniki różnicowoprądowe i wyłączniki nadmiarowoprądowe.

 

Monika Czeczotek

Pełna wersja artykułu: Wewnętrzna instalacja elektryczna

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".