Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Basen przydomowy

Lato w pełni... Słońce, woda, kąpiele... a dlaczego by nie we własnym basenie?

Obsługa basenu

Basen przydomowy
 (fot. Grenadines)
Wybierając rodzaj basenu i jego wyposażenie, powinniśmy pamiętać, że ma on służyć naszemu wypoczynkowi. Dlatego jakość urządzeń powinna być dobra i częściowo zautomatyzowana. Nadmiar automatyki może jednak być pułapką i spowodować, że będziemy musieli zajmować się basenem więcej niż przy zastosowaniu mniej zautomatyzowanej wersji.

 

Czynności takie jak ręczne przemycie filtra (kilka minut raz w tygodniu) czy ręczne odkurzanie basenu (co kilka dni przez około pół godziny) często są raczej przyjemnością niż pracą. Dobrze jest nakrywać basen folią pęcherzykową, gdy z niego nie korzystamy, aby w dzień woda ogrzewała się, a w nocy nie traciła ciepła. Czynność ta trwa zaledwie kilka minut, jeżeli mamy pokrywę ze zwijaczem. Basen na zimę zostawiamy z wodą, a nie pusty, bez względu na to, jakiego jest rodzaju.

 

Jeśli zdecydowaliśmy się zbudować basen w ogrodzie, powinniśmy poprosić o konsultację przedstawiciela firmy sprzedającej baseny. Konsultacje takie są na ogół bezpłatne, ale czasem pobierana jest opłata za dojazd – zwłaszcza z dużej odległości.

 

W trakcie takich wstępnych rozmów omawia się wybór niecki, technologii instalacji oraz akcesoriów. Kupno basenu przypomina trochę układanie puzzli – trzeba wiedzieć, które elementy można ze sobą połączyć, a które absolutnie nie. Przed spotkaniem warto zaplanować kwotę przeznaczoną na inwestycję. Ceny są zróżnicowane, a firmy nie oferują gotowych zestawów – wszystkie elementy dobiera się tak, by odpowiadały potrzebom i zasobności portfela kupującego. Za najbardziej wymyślne projekty trzeba sporo zapłacić.

 

Budowa basenu trwa średnio 4 miesiące, dlatego najwygodniej pomyśleć o niej wczes­ną wiosną. Będzie wtedy czas na ewentualne zmiany i uzgodnienia z ekipą montażową, tak by jeszcze tego samego lata można było korzystać z kąpieli. Jeśli ktoś zdecyduje się dopiero teraz, może też zdążyć, bo wykonanie basenu w niecały miesiąc jest możliwe, ale droższe.

Miejsce

Basen powinno się zbudować niedaleko od domu, by łatwo było do niego doprowadzić instalację wodną i elektryczną. Miejsce powinno być nasłonecznione, bo wtedy woda będzie się szybciej nagrzewała, i zaciszne – oddalone od wzroku sąsiadów czy przechodniów. W pobliżu basenu nie powinno być drzew ani wysokich krzewów, by nie zacieniały wody i by ich liście czy igły jej nie zanieczyszczały, a korzenie – nie uszkodziły instalacji.

 

W miejscu wybranym pod basen na żadnej głębokości, nie mogą też przebiegać instalacje podziemne, bo w razie awarii nie byłoby do nich dostępu.

 

Przed rozpoczęciem prac trzeba także zlecić geologowi lub specjalistycznej firmie sprawdzenie nośności gruntu i poziomu wód gruntowych.

Wielkość i kształt

Zależą od tego, czy basen będzie służył do pływania, czy tylko do rekreacji oraz od tego, ile osób będzie z niego korzystać jednocześnie. Pamiętajmy jednak o tym, że większy basen to większe koszty inwestycji i późniejszej eksploatacji – droższe będą urządzenia do filtrowania wody i więcej kosztować będzie energia do jej podgrzewania. Duży basen będzie też trudniej utrzymać w czystości – wszystkie prace porządkowe zajmą więcej czasu i energii.

 

Mieszkańcy domów jednorodzinnych najczęściej wybierają baseny o wymiarach:
  • szerokość – 4–5 m;
  • długość – 6–10 m;
  • głębokość – 1,5 m.
Takie parametry wystarczą do swobodnego pływania i zabaw rodzinnych. Nie są jednak odpowiednie, gdy basen ma służyć do skoków z brzegu czy trampoliny: głębokość takiego basenu powinna wynosić od 1,8 do 2,7 m.

 

Baseny mają różne kształty – prostokąt, owal, okrąg, „ósemka”, a także wszelkie inne – według upodobań i zasobności portfela inwestora, bo za nieregularne kształty trzeba więcej zapłacić.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełna wersja artykułu: Basen przydomowy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".