Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Komin ceramiczny czy stalowy?

PYTANIE CZYTELNIKA Zastanawiam się nad wyborem projektu domu. Nie wiem jeszcze, czy zdecyduję się na kominek w salonie, ale nawet jeśli tak, to nie planuję nim dogrzewać domu. Mój dom chcę ogrzewać piecem gazowym lub węglowym. Zastanawiam się też nad nowymi rozwiązaniami – słyszałem wiele dobrego o piecach turbo. W związku z tym nie mam pewności, czy lepszy będzie komin ceramiczny, czy stalowy?
Komin ceramiczny czy stalowy?
 (fot. Wienerberger)

REDAKCJA Gdy decyzję o wyborze rodzaju komina podejmuje się przed rozpoczęciem budowy domu, można szczegółowo zaplanować: ile pomieszczeń i jaką metodą chce się ogrzewać, czy chce się mieć kominek i w jakiej odległości od planowanych kanałów kominowych. A jeśli do ogrzewania ma służyć kocioł turbo, jak potocznie nazywa się kotły z zamkniętą komorą spalania, nie trzeba budować tradycyjnego komina do odprowadzania spalin. Oto jakie są wtedy możliwości i w czym można wybierać.

 

Od kiedy w krajach rozwiniętych zaczęto dbać o środowisko i oszczędzać energię, bardzo wyraźnie unowocześniły się sposoby ogrzewania domów. Jeszcze niedawno do pieców lub kotłów wystarczały zwykłe kominy z cegły – do obecnie produkowanych urządzeń grzewczych kominy takie nie są już odpowiednie. Wynika to z odmiennego przebiegu spalania w nowoczesnych kotłach: w porównaniu z dawniejszymi objętość spalin jest mniejsza, a ich temperatura – niższa.

 

Ta niższa temperatura powoduje wykraplanie się w spalinach pary wodnej; powstała w wyniku skraplania woda rozpuszcza produkty spalania i w ten sposób powstaje żrący kondensat, który niszczy murowany przewód kominowy. Dlatego do nowoczesnych urządzeń grzewczych trzeba stosować kwasoodporne kominy stalowe lub kominy z prefabrykatów ceramicznych.

Kominy stalowe

Do odprowadzania spalin z domowych urządzeń grzewczych można stosować stalowe kominy dwuścienne, stalowe wkłady kominowe oraz systemy powietrzno- -spalinowe.

 

Kominy dwuścienne oraz stalowe wkłady kominowe przeznaczone są do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych. Produkowane są z nierdzewnej stali kwasoodpornej. Są odporne na temperaturę 400°–450°C.

 

Systemy powietrzno-spalinowe, czyli zastępujące komin rury do odprowadzania spalin i doprowadzania powietrza do spalania, współpracują z kotłami z zamkniętą komorą spalania i ich szczególną odmianą – kotłami kondensacyjnymi. Rury odprowadzające spaliny produkowane są ze stali kwasoodpornej, rury do zasysania powietrza – ze stali nierdzewnej. Stalowe wkłady kominowe

 

Stosuje się je do kominów murowanych. Główne elementy takiego wkładu to wyczystka z odskraplaczem i zamknięciem, trójnik, rury proste, płyta dachowa oraz parasol. Rury spawane są techniką plazmową, co gwarantuje całkowitą szczelność. Dostępne są stalowe wkłady kominowe sztywne – do kominów prostych i elastyczne – do kominów z krzywiznami i załamaniami.

 

Jeśli montujemy wkład kominowy na etapie budowy domu, nie musimy wprowadzać stalowych rur przez komin, tylko montujemy je sukcesywnie od dołu.

 

Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe, a po jakimś czasie chcemy go zmienić na kocioł gazowy lub olejowy, montaż musi być przeprowadzony od wylotu komina. Montaż wkładu kominowego polega wtedy na umieszczeniu trójnika, wyczystki i odskraplacza w dolnej części szybu kominowego, skąd trójnik będzie można połączyć z kotłem. Od strony wylotu komina montuje się następnie pozostałą część wkładu stalowego – do liny przywiązuje rurę metrowej długości, wpuszcza ją do szybu, aż zostanie nad wylotem sam kielich, i wsuwa weń kolejną rurę.

 

Czynności te powtarza się aż do ukazania się w dolnej części szybu końcówki pierwszej rury, którą następnie montuje się do trójnika. Rurę wystającą z komina przycina się do takiej wysokości, aby można było do niej przymocować płytę dachową i przykręcić ją do korony komina.

 

Olimia Wolf

Pełna wersja artykułu: Komin ceramiczny czy stalowy?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".